Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciele z Zielonej bronią ogólniaka

IKA, JAT
Nauczyciele Zespołu Szkół Technicznych na Zielonej w Pleszewie zapowiadają protesty przeciwko polityce oświatowej powiatu. Nie zgadzają się m.in. na likwidację liceum ogólnokształcącego, które funkcjonowało od kilku lat a teraz powiat nie zezwala na tworzenie I klasy. Decyzje zarządu to dyskryminacja szkoły - piszą w liście

Z informacji, których udzieliła ,,Gazecie Pleszewskiej'' wicestarosta Dorota Czaplicka wynika, że we wrześniu w czterech placówkach ponadgimnazjalnych zostanie utworzonych 18 oddziałów lub 19 jeśli będzie nabór, z tego 4 klasy technikum w ZST na Zielonej, 3 klasy technikum w Zespole Szkół Przyrodniczo - Politechnicznych w Marszewie, 6 klas zasadniczych zawodowych w Zespole Szkół Usługowo - Gospodarczych i 6 klas w I LO im. St.Staszica. Wszystkie klasy mają być jednozawodowe. Takie zarządzenie spowoduje lawinę zwolnień nauczycieli. Związkowcy z Zielonej protestują przeciwko niemu. Nie zgadzają się na wyprowadzenie z ZST klasy liceum ogólnokształcącego. Uważają, że to jest niezgodne z zasadami konkurencyjności. - Wyniki naszych maturzystów były porównywalne z tymi ze Staszica, mamy też najlepszą halę sportową, dlaczego zabiera nam się klasę sportową licealną - pyta szef związku zawodowego Legis Dariusz Cichy. Związkowcy bie wykluczają protestów z oflagowaniem szkoły włącznie. - Dotrzemy do zarządu i udowodnimy, że mamy dobrą ofertę edukacyjną" zapowiada Cichy. Powiat raczej nie ustąpi, bo na prowadzenie szkół brakuje mu 3 700 000 złotych.

LIST PROTESTACYJNY

Regionalny Związek Zawodowy Nauczycieli „Legis” w Pleszewie przy akceptacji ze strony członków Rady Pedagogicznej i pracowników Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie, wyraża swój zdecydowany protest wobec polityki oświatowej Zarządu Powiatu Pleszewskiego.

Szczególne oburzenie budzi fakt nierównoprawnego traktowanie podmiotów oświatowych jakimi są szkoły ponadgimnazjalne naszego powiatu. Wobec odłożenia przez władze powiatowe planów „konsolidacji” szkolnictwa zawodowego próbuje się ograniczyć możliwości naboru do niektórych istniejących szkół ponadgimnazjalnych. Naszym zdaniem, a mamy także podstawy uważać, że zdaniem dużej części rodziców tegorocznych absolwentów gimnazjów, ograniczenia te są poważnym naruszeniem prawa uczniów do dokonywania swobodnego wyboru kierunku dalszego kształcenia. Na posiedzeniu Zarządu Powiatu w dniu 3 lutego b.r. podjęto m.in. arbitralną decyzję o uruchomieniu w ZST jedynie czterech klas o kierunkach technicznych przy jednoczesnym zakazie prowadzenia naboru do II Liceum Ogólnokształcącego w tej szkole. Zakaz obejmuje także tworzenie klas łączonych, dwuzawodowych.

Jest dla nas zupełnie oczywiste, że ograniczenie oferty edukacyjnej przez władze powiatu negatywnie wpłynie na nabór do części szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu . Istniejące w naszym Zespole od prawie 10 lat II LO cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem gimnazjalistów, a osiągane przez jego absolwentów wyniki maturalne są porównywalne z wynikami I LO im. St.Staszica. Nie potrafimy zatem zrozumieć jakie powody przemawiają za faktyczną likwidacją tej szkoły. Czy konkurencja nie jest najlepszym sposobem podnoszenia jakości kształcenia? Jeśli istnieją powody merytoryczne to chcielibyśmy wiedzieć, jakie? Kiedy w ubiegłym roku proponowaliśmy uruchomienie dwóch kierunków w naszym LO, władze powiatu, bez podania przyczyny, zgodziły się na jeden kierunek - sportowy.

Kiedy okazało się, że uzyskaliśmy do tej klasy nabór, w tym roku mamy go faktycznie zlikwidować, mimo tego, że poziom wyposażenia naszej szkoły w obiekty sportowe jest najlepszy spośród wszystkich szkół ponadgimnazjalnych. Dodajmy, że cięcia kierunków kształcenia i liczby oddziałów w żaden sposób nie dotykają I LO im. St. Staszica, w którym ma być uruchomione 6 klas pierwszych. Nie możemy także zrozumieć w jaki sposób można wytłumaczyć fakt, że przy podobnych niedoborach budżetów na ten rok w ZST i I LO im St. Staszica, to naszej szkole odbiera się kierunki kształcenia. Z danych uzyskanych w Starostwie Powiatowym wynika, że w bieżącym roku pleszewskie szkoły gimnazjalne ukończy 679 uczniów. Liczba 20 klas, które mają zostać uruchomione decyzją Zarządu w przyszłym roku szkolnym powoduje, że wg strategii władz powiatu istnieje realna groźba, że prawie 80 uczniów może zdecydować się na kontynuowanie nauki w ościennych powiatach.

Decyzje Zarządu oceniamy jako dyskryminację naszej szkoły. Ufamy jednak, że po ponownym przeanalizowaniu sprawy kierunków kształcenia i ich liczby w poszczególnych szkołach Zarząd Powiatu zmieni swoją decyzję, uwzględniając nasze uwagi, a przede wszystkim kierując się dobrem oświaty Powiatu Pleszewskiego.

Zarząd RZZN „Legis”

w Pleszewie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto