Nadanie sztandaru jednostce OSP Wronów
Sztandar to najcenniejszy i najważniejszy symbol każdej jednostki strażackiej. Jego nadaniu towarzyszy podniosła, odświętna atmosfera. Dokładnie taka panowała w sobotnie popołudnie, 23 września 2023 roku w gminie Gizałki. To był wyjątkowy dzień dla druhów z OSP Wronów. Po wielu latach starań do szczęśliwego końca udało się doprowadzić kwestię nadania jednostce nowego sztandaru.
Dalsza część tekstu pod wideo
Nadania sztandaru jednostce OSP Wronów - zobacz materiał wideo

- Pomysł narodził się już jakiś czas temu. Wszyscy robiliśmy, co w naszej mocy, aby zebrać odpowiednią kwotę. Udało się sprawę sfinalizować z początkiem nowego roku dzięki sponsorom, mieszkańcom, zaangażowaniu samych ochotników
- opowiada Jacek Dąbrowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Fundacji Sztandaru.
Reprezentacyjna chorągiew składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy. Awers stanowi tkanina w kształcie kwadratu koloru czerwonego ze znakiem związku i napisem „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Rewers jest koloru niebieskiego. Widnieje na nim wizerunek św. Floriana i napis „Ochotnicza Straż Pożarna we Wronowie 1896-2023”. Drzewiec wytoczony jest z drewna bukowego, dwudzielny, połączony w połowie swej długości metalową, gwintową tuleją. W górnej części zakończony jest głowicą. Natomiast w dolnej - metalowym okuciem, tzw. „trzewikiem”. Elementem głowicy jest tarcza w kolorze czerwonym z wytłoczonym obustronnie hełmem, zwieńczona od dołu do połowy wysokości tarczy wieńcem laurowym. Z górnej części tarczy wychodzą dwa toporki strażackie - w granicach trzonków wyrasta płomień o pięciu rozgałęzieniach. Na drzewcu, od głowicy do dolnej krawędzi płata sztandaru, przymocowane są gwoździe pamiątkowe fundatorów sztandaru.
Sztandar został poświęcony podczas mszy świętej odprawionej w kościele parafialnym w Szymanowicach, która rozpoczęła sobotnie uroczystości. Druga część wydarzenia odbyła się na placu przed salą OSP we Wronowie. Ulicami miejscowości nastąpił przemarsz Orkiestry Dętej Parafii Królików, pocztu flagowego i pocztów sztandarowych oraz pododdziałów.
Punktem kulminacyjnym było nadanie jednostce sztandaru. Symbolicznego przybicia gwoździ do drzewca reprezentacyjnej chorągwi dokonali fundatorzy. Chwilę później Eugeniusz Grzeszczak, wiceprezes Zarządu Oddziału Głównego, a zarazem prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP przekazał sztandar prezesowi Krzysztofowi Wasilewskiemu. A ten wręczył go w ręce sztandarowego Marcina Wojtyry. To nie był koniec pięknych chwil dla ochotników z Wronowa. Związek OSP RP uchwałą Prezydium Zarządu Głównego - za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i kraju - odznaczył jednostkę „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa”.
Medale i odznaczenia
Eugeniusz Grzeszczak wspólnie z wiceprezesem Zarządu Powiatowego w Pleszewie Waldemarem Melerowiczem oraz prezesem Zarządu Gminnego w Gizałkach Michałem Czajczyńskim wręczyli również wyróżnienia indywidualne.
Uchwałą Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego „Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni:
- Krzysztof Wasilewski (OSP Wronów);
- Mirosław Woldański (OSP Kolonia Ostrowska-Świerczyna).
Brązowy medal otrzymali:
- Czarek Borowski (OSP Ruda Wieczyńska);
- Krzysztof Miśkiewicz (OSP Wronów);
- Błażej Rojewski (OSP Ruda Wieczyńska).
Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego wyróżniło odznaką „Strażak Wzorowy” druhów:
- Mateusza Lochdańskiego (OSP Wronów);
- Eryka Swędrowskiego (OSP Gizałki).
- Miłosza Wojciechowskiego (OSP Wronów);
Prezydium Zarządu Oddziału Gminnego w Gizałkach nadało brązową odznakę „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”:
- Tomaszowi Andrzejewskiemu;
- Karolowi Czajczyńskiemu;
- Michalinie Jankowskiej;
- Marcie Kominek;
- Szymonowi Szukalskiemu;
- Magdalenie Szulc;
- Antoniemu Szulcowi;
- Adamowi Wojciechowskiemu.
„Spełniły się nasze wspólne marzenia”
Kolejny punkt stanowiło przekazanie samochodu ratowniczo-gaśniczego. Do dyspozycji strażaków został oddany zakupiony ze środków budżetu gminy pojazd marki Jelcz 442 z 1994 roku. Wóz kosztował 65 tys. zł, jest wyposażony w zbiornik wodny o pojemności 5000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy (500 litrów), autopompę oraz linię szybkiego natarcia i zastąpi pojazd marki Star, który służył ochotnikom przez 26 lat.
- Wóz, jak podkreślają strażacy, jest w dobrym stanie, sprawnie działa. Wiadomo, że każdy życzyłby sobie, żeby to był nowy, fabryczny samochód i w przyszłości będziemy się o taki zakup starać
- mówił wójt Robert Łoza, który wspólnie z przewodniczącym Rady Gminy Gizałki Romanem Rojewskim oraz zastępcą Komendanta Powiatowego PSP w Pleszewie bryg. Waldemarem Barańskim przekazali kluczyki druhowi Stanisławowi Grabarkowi, kierowcy, a zarazem zastępcy naczelnika OSP Wronów. Samochód poświęcili: kapelan pleszewskich strażaków ksiądz kanonik Tadeusz Pietrzak i ksiądz Marcin Holak, proboszcz parafii w Szymanowicach.
- Ten dzień zapisze się na długo w naszej pamięci. Nowy sztandar będzie dla nas bodźcem dla dalszej, pełnej poświęcenia społecznej służby. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali inicjatywę nadania sztandaru naszej jednostce. Spełniły się nasze wspólne marzenia
- podkreślał prezes OSP Krzysztof Wasilewski. Druhom gratulował m.in. Eugeniusz Grzeszczak.
- To wydarzenie wielkiej miary, a jego rangę podkreślają licznie przybyli zaproszeni goście. Wasz dorobek składa się z pracy i aktywnej służby kilku pokoleń. Cieszę się, że funkcjonuje młodzieżowa drużyna pożarnicza i obecni strażacy będą mieli komu przekazać te tradycję
- mówił.
- OSP Wronów to nie tylko pożarnictwo. To również grupa ludzi, która bardzo dobrze współdziała z KGW, Radą Sołecką, sołtysem, jak i gminą. Obiekt, który został wyremontowany, plac, boisko, plac zabaw, siłownia - to wszystko efekt projektów realizowanych pod szyldem OSP. To strażacy umożliwili pozyskanie tych środków, to oni jeździli i podpisywali umowy, brali na siebie bardzo dużą odpowiedzialność
- podkreślał Robert Łoza.
Po zakończeniu części oficjalnej był czas na pamiątkowe zdjęcia, wpisane się do księgi pamiątkowej i biesiadę. O stronę kulinarną zadbały panie z KGW.
127-letnia tradycja
Historia jednostki OSP Wronów sięga XIX wieku. Powstała w 1896 roku na mocy ustawy ministra spraw wewnętrznych z 1891 r.
- Świadczą o tym dokumenty z lat 30. i 40. ubiegłego wieku oraz przekazy najstarszych mieszkańców
- mówi druh Michał Lochdański. Inicjatorem był człowiek nazwiskiem Dymecki - zarządca folwarku Stary Toporów (dzisiejszy Wronów). W chwili powstania jednostki ziemie te znajdowały się pod zaborem rosyjskim.
- Dokładnie w gminie Szymanowice, powiecie słupeckim, guberni kaliskiej, w Królestwie Polskim. Zapał mieszkańców był przeogromny, ponieważ straż była jedyną organizacją, która zrzeszała Polaków
- kontynuuje opowieść sołtys Wronowa.
Pierwszy samochód jednostka otrzymała w 1985 roku. Był to star 25. Niestety, w trackie działań prowadzonych podczas gaszenia pożaru lasów w Orlinie uszkodzeniu uległ silnik. Kolejny pojazd, jaki mieli do dyspozycji druhowie to wspomniany wcześniej star 244, który służył ochotnikom do lipca 2023 r.
Polub nas na FB
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Akcja „Razem dla życia” w Pleszewie. Setki młodych osób „pom...
Maria Wasiewicz, mieszkanka gminy Czermin, najlepszą zawodni...
Mieszkanka Chocza, Pelagia Woldańska, świętowała 100. urodziny
Peron nr 1 na stacji Pleszew w Kowalewie został przebudowany...
Pasowanie na czeladnika 2023. Absolwenci Zespołu Szkół Usług...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?