Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na rodzinnym grobowcu odsłonięto tablice poświęcone Kazimierzowi i Teodorowi Ciążyńskim

red.
Na froncie grobowca rodziny Ciążyńskich, znajdującym się na cmentarzu przy ul. Kaliskiej, odsłonięto tablice poświęcone wyjątkowym członkom tego rodu: Kazimierzowi i Teodorowi Ciążyńskim. Inicjatorem ich wykonania był Krzysztof Czajka - nauczyciel historii w pleszewskiej Trójce, a od niedawna także dyrektor szkoły w Kucharach.

- Parę lat temu, a dokładnie w roku 2012 przy okazji nadawania imienia naszej szkole los zetknął mnie ze świętej pamięci Jerzym Dąbrowskim. To on zwrócił moją uwagę na istniejący grobowiec I na postać Kazimierza w nim pochowaną. On stał się propagatorem odnowienia kaplicy. Odbyliśmy wspólne narady, niestety, nic nie wyszło z planów odnowienia. Wtedy to narodził się w mojej głowie pomysł. Jeśli nie kaplica, to chociaż tablica. Jeśli nie my, to kto to zrobi? Parę długich lat zbieraliśmy wraz ze społecznością naszej szkoły sumę, która by wystarczyła na ufundowanie tablicy . Losy ważyły się do samego końca. Zapadła decyzja – nie jedna, ale dwie. Jeśli nie teraz, to kiedy?I oto efekt - mówił w czasie niedzielnej uroczystości Krzysztof Czajka, dziękując przy tym wszystkim zaangażowanym w powstanie tablic.

O modlitwę przy grobowcu Ciążyńskich zadbał ks. prałat Henryk Szymiec, który wspólnie z zaangażowanym w inicjatywę ks. kan. Krzysztofem Grobelnym, poświęcił tablice. Uroczystości podniosłego charakteru dodawała honorowa warta pełniona przez członków Drużyny Tradycji 70 Pułku Piechoty oraz obecność pocztów sztandarowych. Pod tablicą złożono także kwiaty i znicze, a dla Kazimierza i Teodora Ciążyńskich odegrano na trąbce pieśń ,,Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni tobie". Jak podkreślił Krzysztof Czajka, należną im pieśń, zagrano dla nich po raz pierwszy.

Przypomnijmy, że mjr Kazimierz Ciążyński był dowódcą Konnych Strzelców Straży Poznańskiej, późniejszego 1 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Brał udział, m.in. w zdobyciu Ławicy i walczył pod Szubinem. Kpt Teodor Ciążyński to natomiast uczestnik Powstania Wielkopolskiego i żołnierz II wojny światowej. Został zamordowany w Charkowie i choć nie spoczywa w rodzinnym grobowcu to własnie tu doczekał się właściwego upamiętnienia.

Szerzej w ,,Gazecie Pleszewskiej".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto