Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lutynia. Sanktuarium Maryjne w Lutyni przygotowuje się do tradycyjnego odpustu

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Już jutro (8 sierpnia) rozpoczynają się tegoroczne uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych. Potrwają przez cały tydzień.

Uroczystości odpustowe w Lutyni

Od niedzieli 8 sierpnia rozpoczynają się Uroczystości Odpustowe. Od wtorku do czwartku Słowo Boże w czasie Mszy świętych będzie głosił ks. Marcin Humeniuk – wikariusz z parafii Dobrzyca. W niedzielę 8 sierpnia o godz. 18.00 będzie odprawiona na cmentarzu Msza św. i różaniec św. połączony z modlitwą za zmarłych z wypominek jednorazowych.

15 sierpnia tego roku w czasie uroczystości odpustowych zostanie poświęcona kopia obrazu Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych. Obraz z wizerunkiem Matki Bożej będzie nawiedzał rodziny. Nawiedzenie rozpocznie się od mieszkańców Rudy, Wilcza, Orpiszewka, Fabianowa i Lutyni. Z końcem lutego przyszłego roku rodziny z poza parafii, które będą chciały gościć Matkę Bożą Lutyńską w swoich domach mogą zarezerwować dzień nawiedzenia. Obraz Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych rodzina zabiera po mszy św. wieczornej. Jest to przygotowanie się do uroczystości 50 rocznicy Koronacji Obrazu Matki Bożej Lutyńskiej Lekarki Chorych przez Sługę Bożego Ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Sanktuarium w Lutyni

Kult Matki Boże Lutyńskiej Parafii Chorych jest silny nie tylko w samej Lutyni, ale i w regionie. Księga cudów parafii lutyńskiej prowadzona była już od 1671 roku.

To najbardziej wyjątkowe wydarzenie odnotowano jednak pod datą 20 grudnia 1751 roku, kiedy to nastąpić miał „cud wskrzeszenia, na trzeci dzień po śmierci, dzieweczki z województwa kaliskiego, która z wdzięczności za przywrócone życie, ułożyła pieśń do Matki Boskiej”. Pieśń nadal śpiewana jest w Sanktuarium.
Oto jej fragment:
O Niebieska Cesarzowo,
Całego świata Królowo,
Spojrzyj z Nieba wysokiego
Na człowieka mizernego.
Który zewsząd opuszczony
Nędzą wielką jest trapiony,
Nie masz kto by tak ciężkiemu
Zabiegł gniewowi Boskiemu.
Chyba Ty, Matko Miłości,
Jedyna nasza Słodkości,
W złych razach, także frasunku
Wiele dodajesz ratunku

Obraz cudami słynący

Cudowną moc obrazu stwierdzono w sprawozdaniach z lat 1658, 1726, 1741, 1810 i 1919, jednak Księga Cudów i Łask z tych lat zaginęła. Dziś w Sanktuarium jest nowa księga, w której są zapisane świadectwa otrzymanych łask, złożone pod przysięgą.

Wśród świadectw ,,łaskawości" obrazu jest wspomnienie rodziców 14-miesięcznego Wojtusia, który w 1966 roku zachorował na zapalenie oskrzeli, którego nie mogły wyleczyć żadne lekarstwa. Dopiero msza w intencji chłopca w lutyńskim Sanktuarium odmieniła stan zdrowia dziecka, czego - według wspomnień rodziców - nie mogli wytłumaczyć lekarze.

Jest też wspomnienie Julianny z Bronowa, która cierpiała na zapalenie płuc ze stwierdzonym wysiękiem opłucnowym. Jej rodzice poprosili Matkę Bożą Lutyńską o uzdrowienie Tak też się stało. Zeznanie rodziców, wierzących, że to właśnie wstawiennictwo Matki Bożej pomogło ich córce, spisano w 1967 roku.

Pojawia się też wpis o czteroletniej Marii chorej na zapalenie opon mózgowych, której w 1963 roku również pomogła wyzdrowieć Lutyńska Pani. Miała uleczyć ona również w 1966 roku małego Sławomira, który wypadł z wózka i doznał wstrząsu mózgu oraz złamania kości skroniowej. Po tym wypadku chłopiec stracił wzrok. Lekarze stwierdzili, że jego stan jest beznadziejny, jednak po modlitwach do Matki Bożej Lutyńskiej, dziecko wyzdrowiało.

13 sierpnia 1972 roku w Lutyni pojawił się ksiądz kardynał Stefan Wyszyński Prymas Tysiąclecia i koronował Cudowny Obraz. Na wydarzenie to, do małej Lutyni przybyło tysiące osób. Wielu pielgrzymów przybywa tu także co roku w czasie sierpniowych uroczystości odpustowych. Parafia przygotowuje się do nich nie tylko duchowo. Wokół Sanktuarium montowana jest nowa kostka. Będzie gotowa na przyjęcie pielgrzymów.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Pleszew. Kultowe i nie tylko miejsca w Pleszewie, których pr...

Sołtys Fabianowa walczy z nowotworem. Na co dzień pomaga lud...

Pleszew. Dobiega końca budowa ekologicznego miasteczka ruchu drogowego

Co robić w weekend w Pleszewie? Sprawdź atrakcje w mieście i...

Morderstwo w Pleszewie. Są wyniki sekcji zwłok. Prawie 40 ci...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto