MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Która gmina udostępni lokalizację dla powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych? W zamian nawet 10 mln złotych

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Czy składowisko odpadów promieniotwórczych zagraża okolicznym mieszkańcom?
Czy składowisko odpadów promieniotwórczych zagraża okolicznym mieszkańcom? 123rf
Proces wyboru lokalizacji nowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych, miał wygasnąć 15 listopada br., ale resort klimatu i środowiska poinformował o jego wydłużeniu. Przypomniano, że gminy nim zainteresowane mogą zyskać do 10,5 mln zł. To będzie drugie takie składowisko, gdzie znajduje się pierwsze?

- Poszukujemy lokalizacji dla nowego krajowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych, ponieważ rozwój energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej spowoduje znaczący wzrost strumieni odpadów nisko- i średnioaktywnych - mówił podczas konferencji „Odpady Promieniotwórcze w Polsce - stan obecny i plany” dyrektor departamentu energii jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska Paweł Pytlarczyk.

Przedłużono nabór dla gmin

Ministerstwo wskazało, że 11 sierpnia 2023 r. ogłosiło nabór dla gmin chętnych do udziału w procesie wyboru miejsca na nowe składowisko powierzchniowe odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych krótkożyciowych (NSPOP). Zwrócono uwagę, że poszukiwania lokalizacji NSPOP trwają. - Proces naboru wygasający 15 listopada 2023 roku zostanie przedłużony - poinformowało MKiŚ.

Podkreślono, że kluczowym warunkiem powodzenia procesu budowy NSPOP jest dialog ze społecznością lokalną w celu uzyskania jej akceptacji dla tej inwestycji.

- Zapraszamy gminy do uczestnictwa w procesie wyboru miejsca na nowe składowisko powierzchniowe odpadów promieniotwórczych nisko- i średnioaktywnych (NSPOP). Dzięki temu gmina, gospodarz nowego NSOP, stworzy sobie możliwości długoterminowego rozwoju. Będzie miała z tego tytułu korzyści, zarówno finansowe, jak i pozafinansowe – poinformował Pytlarczyk.

Jak podkreślono dodatkowe pieniądze z budżetu państwa dla samorządu mogą stanowić 4-krotność dochodów gminy z tytułu podatku od nieruchomości, maksymalnie 10,5 mln zł.

Tutaj jest już składowisko odpadów promieniotwórczych

Przypomniano, że od 1961 roku w Różanie funkcjonuje Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych (ZUOP), do którego trafiają odpady promieniotwórcze. Podkreślono, że możliwości składowania w tym miejscu wyczerpują się.

- Obecnie niezbędne są inwestycje w modernizację i rozbudowę istniejącej infrastruktury, a także w nowe składowisko powierzchniowe dla odpadów nisko- i średnioaktywnych – wskazała cytowana w informacji dyrektor ZUOP Aneta Korczyc.

Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) informowała w lipcu, że zgodnie z uchwałą rządu z 21 października 2020 r. budowę nowego składowiska powierzchniowego odpadów promieniotwórczych (NSPOP) zaplanowano na lata 2028–2032, uzyskanie pozwolenia na użytkowanie NSPOP i zezwolenia na eksploatację NSPOP na lata 2031–2032, a eksploatację na okres 2033-2152.

Zamknięcie składowiska powierzchniowego przewiduje się w latach 2153–2163. Zgodnie z uchwałą RM po zamknięciu składowiska miałby być prowadzony jego długookresowy monitoring.

Agencja dodała wówczas, że obecnie w Polsce znajduje się jedno składowisko powierzchniowe, które funkcjonuje od 1961 r. w miejscowości Różan nad Narwią w odległości ok. 90 km na północny wschód od Warszawy. Ma ono status Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych (KSOP). Mieści się na terenie dawnego fortu wojskowego i zajmuje powierzchnię 3,045 ha.

- Przeprowadzane kontrole odpadów promieniotwórczych na terenie KSOP nie wykazują zagrożenia dla ludności i środowiska - zapewniła PAA.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto