Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiosk przy cmentarzu pozostanie na swoim miejscu. Rada miejska zdecydowała się wydzierżawić działkę lokalnemu przedsiębiorcy na 10 lat

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Przy chockim cmentarzu powstaje parking, który będzie liczył 103 miejsca postojowe. Jego budowa postawiła pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie kiosku z kwiatami i zniczami, który znajduje się tuż przed głównym wejściem do nekropolii. Jak tę sprawę rozwiązali radni?

Obecna umowa dzierżawy wygasa 4 grudnia. Dlatego miejscowy przedsiębiorca Karol Czajczyński zwrócił się do rady miejskiej z prośbą o bezprzetargowe wydzierżawienie gruntu na okres 20 lat pod działalność handlową.

Radni mieli kilka wątpliwości. Jan Woldański zastanawiał się, czy dzierżawa będzie zgodna prawem, skoro grunt klasyfikowany jest jako droga. - Gdyby to była droga publiczna w rozumieniu dróg publicznych, jak to było przy poprzednich historiach, to wówczas rada nie mogłaby zbyć tego gruntu. Natomiast działka przy cmentarzu stanowi drogę wewnętrzną. W tym przypadku burmistrz bez państwa zgody mógłby wydzierżawić grunt na okres maksymalnie 3 lat. Wnioskodawca prosi o dłuższy okres, dlatego to rada musi zdecydować - tłumaczyła zawiłości proceduralne radca prawny Krystyna Głuchow.

To właśnie proponowana długość umowy wzbudziła największe wątpliwości radnych i burmistrza Wielgosika. - Jestem za tym, żeby ten kiosk funkcjonował dalej w tym miejscu. Chcemy zachować się w porządku wobec podmiotu, który służy nam dobrze od wielu lat, ale musimy wziąć pod uwagę dochodowość gminy i wnioski, które płyną choćby od rady parafialnej. W tym obszarze są przymiarki do budowy kaplicy - mówił do rajców gospodarz gminy.

Marian Wielgosik wskazywał, że do tej pory rada podejmowała decyzję o wydzierżawieniu terenu zazwyczaj na 5 lat. W szczególnych przypadkach, mowa o Warsztatach Terapii Zajęciowej czy wieży telefonii komórkowej, decydowała się na okres dwukrotnie dłuższy. - „Uwiązanie się” na 20 lat jest problematyczne - podkreślał burmistrz.

- To rzeczywiście długi okres czasu. Zgadzamy się w jednym, niezależnie, kto by ten punkt handlowy miał prowadzić, to kiosk jest elementem potrzebnym i niezbędnym, dlatego proponuję 10 lat. Ci ludzie zatrudniają pracowników, dlatego powinniśmy im pomóc, a nie przeszkadzać - mówiła Małgorzata Wróblewska.

Krótszy termin proponowała Kamila Werden. - Jestem za okresem 5-letnim. To byłaby sprawiedliwa decyzja, w ten sposób nikogo byśmy nie wyróżnili i nikt nie czułby się pokrzywdzony - argumentowała. - Nie jestem przeciwna dzierżawie na 10 lat, ale do tej pory robiliśmy inaczej. Zawsze podmiot ma możliwość wystąpienia o przedłużenie umowy. Jeżeli chodzi o ewentualne koszty poniesione przez przedsiębiorcę w ramach inwestycji, to zawsze możemy zastosować jakieś profity przy opłatach - tłumaczyła Ewa Wojciechowska.

W głosowaniu większość radnych opowiedziała się za okresem 10-letnim. Rada Miejska Gminy Chocz zdecydowała się wydzierżawić w formie bezprzetargowej teren o powierzchni 60 metrów kwadratowych.

Popularność Rafała Zawieruchy. „Nie znoszę, kiedy ktoś mówi, że czegoś się nie da”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto