Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 5-lecia pracowni hemodynamiki w Pleszewskim Centrum Medycznym

PF
Ponad tysiąc koronografii, 650 angioplastyk , 120 rozruszników, 50 kardiowerterów, 12 urządzeń resynchronizujących oraz setki wyleczonych pacjentów. Tak co roku wygląda praca w Pracowni Hemodynamiki w Pleszewskim Centrum Medycznym, która ma już 5 lat. Na jubileuszu nie zabrakło architektów pleszewskiej hemodynamiki: ówczesnej prezes Agnieszki Pachciarz oraz ordynatora Tomasza Wardęgi

Jubileusz Pracowni Hemodynamiki w Pleszewskim Centrum Medycznym

Tomasz Wardęga, czyli twórca i architekt pleszewskiej kardiologii przyszedł do placówki w 2004 roku. - Od 2006 roku we współpracy z radną Adelą Gralą - Kałużną zaczęliśmy wszczepiać stymulatory serca, a dzięki współpracy z poznańską kliniką na Długiej mogliśmy rozwinąć skrzydła - podkreślał ordynator oddziału kardiologicznego Pleszewskiego Centrum Medycznego. - Było ciężko, decyzja rodziła się w bólach . W 2008 roku toczyliśmy długie rozmowy z panią prezes Agnieszką Pachciarz w sprawie nowego oddziału - wspominał doktor Wardęga.

Decyzja o utworzeniu pracowni hemodynamiki zapadła w 2010 roku. Dwa lata później dokonano oficjalnego otwarcia. W 2012 roku rozpoczęto od 508 zabiegów. Teraz podobnych zabiegów robi się ponad tysiąc. W tych trudnych zabiegach pomaga klinika na Długiej w Poznaniu, która stanowi dla PCM-u oddział referencyjny. - Dzięki nim jesteśmy w stanie robić trudniejsze i bardziej skomplikowane operacje - podkreślał Tomasz Wardęga.

Jak trudna była to decyzja opowiadała ówczesna prezes placówki Agnieszka Pachciarz. - Była to decyzja trudna, ale podjęta odpowiedzialnie i świadomie. Kiedy po raz pierwszy wszczepiany był kardiowerter został do bardzo późna w szpitalu, bo się bardzo martwiłam - wspominała była prezes pleszewskiej placówki i Narodowego Funduszu Zdrowia.

- W Południowej Wielkopolsce hemodynamika była tylko w jednym ośrodku w Kaliszu. Biorąc pod uwagę wytyczne płatnika oraz liczbę pacjentów, w pełni wpisywaliśmy się w ten trend. Kiedy w oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia uzasadniałam swoją decyzję o potrzebie otwarcia poradni hemodynamiki czułam pełne poparcie. Na tą decyzję byliśmy w pełni przygotowani finansowo. Inwestycja ta w całości została sfinansowana przez szpital - wspominała początki uruchomienia nowego oddziału Agnieszka Pachciarz i dodała, że decyzja zapadła w dwuosobowym gronie.

Jubileusz połączony był z konferencją naukową: „Nowe metody leczenia w kardiologii. Pięciolecie Pracowni Hemodynamiki w Pleszewskim Centrum Medycznym". Ze swoimi prelekcjami wystąpili: prof. dr hab. n. med. Stefan Grajek, prof. dr hab. n. med. Maciej Lesiak, prof. UAM dr hab. n. med. Przemysław Mitkowski oraz lek. med. Grzegorz Kopczyński.

Szerzej o jubileuszu w kolejnym wydaniu "Gazety Pleszewskiej"

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto