Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gospodynie z gminy Żerków na łamach albumu "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce"

Redakcja
Koło Gospodyń Wiejskich w Miniszewie powstało 18 grudnia 2018 roku. Liczy 46 osób, przewodniczącym jest Sławomir Nasiadko. KGW organizuje z sołtysem Mariuszem Świerkowskim i radą sołecką wydarzenia dla mieszkańców wsi, a zwłaszcza dzieci, młodzieży i seniorów. Z ich inicjatywy we wsi odbywają się ogniska integracyjne, wspólne pieczenie rogali i spotkania przy kawie. 

Gospodynie pomagają w realizacji programów społecznych organizowanych przez gminę Żerków i różne fundacje. Aktywnie propagują walory historyczno-kulturowe Miniszewa jako atrakcje turystyczne gminy. Brały też udział w akcji SadziMy zainicjowanej przez parę prezydencką oraz konkursie artystycznym związanym z Powszechnym Spisem Rolnym i zorganizowały organizację „100-lecia Bitwy Warszawskiej” dla mieszkańców gminy Żerków.

Koło w Mniszewie ma już na swoim koncie kilka sukcesów. Dużym osiągnięciem bez wątpienia jest zajęcie trzeciego miejsca w konkursie na stół wielkanocny. Otrzymało także wyróżnienie za udział w konkursie filmowym „Koło ARiMR w sercu wsi”.
Koło Gospodyń Wiejskich w Miniszewie powstało 18 grudnia 2018 roku. Liczy 46 osób, przewodniczącym jest Sławomir Nasiadko. KGW organizuje z sołtysem Mariuszem Świerkowskim i radą sołecką wydarzenia dla mieszkańców wsi, a zwłaszcza dzieci, młodzieży i seniorów. Z ich inicjatywy we wsi odbywają się ogniska integracyjne, wspólne pieczenie rogali i spotkania przy kawie. Gospodynie pomagają w realizacji programów społecznych organizowanych przez gminę Żerków i różne fundacje. Aktywnie propagują walory historyczno-kulturowe Miniszewa jako atrakcje turystyczne gminy. Brały też udział w akcji SadziMy zainicjowanej przez parę prezydencką oraz konkursie artystycznym związanym z Powszechnym Spisem Rolnym i zorganizowały organizację „100-lecia Bitwy Warszawskiej” dla mieszkańców gminy Żerków. Koło w Mniszewie ma już na swoim koncie kilka sukcesów. Dużym osiągnięciem bez wątpienia jest zajęcie trzeciego miejsca w konkursie na stół wielkanocny. Otrzymało także wyróżnienie za udział w konkursie filmowym „Koło ARiMR w sercu wsi”.
"Głos Wielkopolski" oraz serwisy naszemiasto.pl wydadzą album, w którym zaprezentują działalność Kół Gospodyń Wiejskich aktywnie działających na terenie Wielkopolski. Znalazły się tam również gospodynie z gminy Żerków.

Koła Gospodyń Wiejskich wciąż kojarzone są głównie ze starszymi paniami w ludowych strojach. Owszem, seniorki aktywnie działają w tych organizacjach, jednak jest tam miejsce również dla młodych, aktywnych i kreatywnych kobiet.

Dziś Koła Gospodyń Wiejskich stawiają przed sobą nowe i coraz bardziej ambitne zadania. Poza pielęgnowaniem rodzimych tradycji, przekazywaniem z pokolenia na pokolenie przepisów na tradycyjne dania, zajmują się także aktywizacją mieszkańców ich małej społeczności. Sprawnie działające KGW organizują warsztaty tańca, wycieczki krajoznawcze, czy nawet zajęcia fitness. Aktywne i zaradne Panie dbają, aby mieszkańcy małych miejscowości mieli zapewniony dostęp do kultury, edukacji i rozrywki. Tak też jest w gminie Żerków.

- Zapraszamy do gminy Żerków - turystycznej perełki Wielkopolski. Bogactwo przyrodniczo-krajobrazowe sprawia, że jest to idealne miejsce do aktywnego spędzania czasu, zarówno podczas wycieczek pieszych, rowerowych, jak i spływów kajakowych. Nasza gmina obfita jest nie tylko w atrakcje turystyczne i przyrodnicze, ale również w działalność kulturalną, którą zapewnia Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne oraz działające organizacje. Szczególną uwagę należy zwrócić na koła gospodyń wiejskich, które angażują się w przygotowanie wielu wydarzeń, takich jak: Dni Żerkowa, Dzień Kobiet, festyny, dożynki, wycieczki oraz warsztaty. Szerzej o działalności KGW możecie Państwo przeczytać w niniejszej publikacji - burmistrz Miasta i Gminy Żerków, Michał Surma.

Gmina Żerków jest partnerem albumu "Koła Gospodyń Wiejskich w Wielkopolsce"

Gmina Żerków znajduje się w sercu Wielkopolski, w powiecie jarocińskim. Pierwsze wzmianki o Żerkowie sięgają 1283 roku. Miasto powstało przy trakcie handlowym Toruń - Wrocław. Ślady osad świadczą o obecności ludzi na tych terenach już w epoce kamienia. Rozwijając się z pradawnej osady, Żerków zyskał handlowe znaczenie w okresie funkcjonowania szlaku bursztynowego. Miasto swoją nazwę zawdzięcza staropolskiemu imieniu Żyrek.

Żerków to miejsce o niezwykle bogatej historii, pełne wspaniałych zabytków, które są atrakcją turystyczną gminy. Należy tutaj wymienić kościół barokowy pw. Stanisława Biskupa w Żerkowie, kościół pw. Jana Chrzciciela w Brzóstkowie oraz drewniany kościółek w Lgowie. Natomiast w miejscowości Śmiełów znajduje się jedyne w Polsce muzeum poświęcone całkowicie postaci naszego wieszcza Adama Mickiewicza.

Warto wspomnieć, że w 2007 roku na terenie gminy utworzony został Mickiewiczowski Park Kulturowy, którego celem jest ochrona krajobrazu oraz zachowanie dziedzictwa kulturowego.

Gmina Żerków może się także pochwalić bogatymi walorami przyrodniczymi, dlatego nazywana jest ,,Szwajcarią Żerkowską’’. Malowniczo położona gmina otoczona jest lesistymi wzgórzami oraz pokryta bogatą szatą roślinną, co przyciąga miłośników dzikiej natury. Wybitnym elementem jest wyniosły pagór morenowy - Wał Żerkowski z kulminacjami Łysej Góry (161 m n.p.m.) i Góry Żerkowskiej (155 m n.p.m.). Na terenie gminy znajdują się rezerwat Czeszewski Las. Został on utworzony dla ochrony łęgu wiązowo-jesionowego oraz grądu niskiego. Z wyniesionych wysoko ponad dolinę Warty okolic Żerkowa rozciągają się wspaniałe widoki, które można podziwiać z platformy znajdującej się na punkcie widokowym w Brzóstkowie. Dzięki położeniu na terenie Żerkowsko-Czeszewskiego Parku Krajobrazowego, turystyka i wypoczynek to główne atuty gminy Żerków.

O turystę dba Mickiewiczowskie Centrum Turystyczne w Żerkowie, dysponujące bazą noclegowo-wypoczynkową z licznymi atrakcjami: restauracją, siłownią, kręgielnią z salą bilardową, kinem, basenem kąpielowym, siłownią zewnętrzną oraz kortem tenisowym. Mapa turystyczna gminy bogata jest w szlaki piesze, rowerowe oraz trasy kajakowe. Pobliskie wypożyczalnie oferują wygodne kajaki i rowery.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto