Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko" świętuje 50-lecie. Znamy plan obchodów

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum Zespołu "Tursko", Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko" świętuje 50-lecie. Główny punkt obchodów zaplanowano na 30 października 2021 roku.

"Wiwatem po turskiej ziemi" pod takim hasłem będzie przebiegał jubileusz 50-lecia Regionalne Zespołu Pieśni i Tańca "Tursko". Obchody rozpocznie msza święta w miejscowym Sanktuarium Maryjnym. Po zakończenia nabożeństwa nastąpi przejazd autokarami spod kościoła do Kalisza. Tam, w auli UAM im. prof. Jerzego Rubińskiego, odbędzie się koncert jubileuszowy. Wystąpi nie tylko Zespół "Tursko", ale również Kapela "Żychlinioki" i Zespół Tańca Ludowego "Głogowianie". O 18.00 w sali wiejskiej w Kucharach rozpocznie się biesiada taneczna.

Poniżej przypominamy majowy artykuł opowiadający o historii Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Tursko".

Setki koncertów i imprez, dziesiątki nagród i wyróżnień, blisko 400 osób tworzących historię grupy, działalność artystyczna, która wprawia w zachwyt publiczność już pół wieku. Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko" w tym roku świętuje 50-lecie.

Za datę powstania Zespołu uznawany jest 1971 rok, choć cała historia rozpoczęła się dwa lata wcześniej. Z inicjatywy Seweryny Grabowskiej powstał Młodzieżowy Zespół Taneczny działający przy Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Tursku. 24 miesiące później grupę taneczną rozszerzono o Kapelę i chór. Zmieniono nazwę i profil. W ten sposób powstał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko". Wówczas liczył 31 osób, a patronat nad nim przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne w Tursku - Kombinat Taczanów. - Pierwsze występy były właśnie w przeglądach organizowanych dla zespołów działających przy PGR-ach. Tam przyszły premierowe nagrody. Gdy PGR-y upadły, "Turskiem" zaopiekowała się gmina. Od 2011 roku Zespół funkcjonuje w strukturach Biblioteki Publicznej Gminy Gołuchów - opowiada Elżbieta Kłakulak, dyrektor książnicy. Współpraca układa się dobrze, a w ramach środków zewnętrznych pozyskanych przez bibliotekę, udało się m.in. sfinansować uszycie strojów łowickich.

Odskocznia od codzienności

Wracamy do 1971 roku. Warto wymienić nazwiska pierwszych członków Zespołu. Kapelę tworzyli: Seweryna Grabowska (skrzypce), Władysław Mądrzak (kontrabas), Lucjan Młodak (skrzypce), Jan Sobczak (skrzypce), Stanisław Sołtysiak (klarnet), Stefan Szymoniak (akordeon). Tancerzami byli: Halina Andrzejak, Krystyna Andrzejak, Grażyna Bartczak, Mieczysław Bartczak, Lidia Florczak, Ryszard Kałużny, Jerzy Kraszkiewicz, Roman Kula, Stefania Kuś, Tadeusz Kuś, Marek Matysiak, Bogusława Mączyńska, Hieronim Ulbrych, Cecylia Walendowska, Genowefa Wojcieszak, Roman Żółciak. W skład chóru wchodziły: Irena Durska, Teresa Florczak, Kazimiera Kula, Joanna Lebioda, Salomea Musiał, Aniela Staszak, Aniela Szkudlarek, Irena Woźniak i Zofia Żółciak. Od samego początku zespołem kierowali: Seweryna Grabowska, Jan Sobczak i Jerzy Kraszkiewicz. - W kolejnych latach następowały nieuniknione zmiany kadrowe, przybywali nowi członkowie, odchodzili starsi tancerze i muzycy, doskonalono repertuar, uzupełniano stroje i dużo koncertowano - opowiada Elżbieta Kłakulak.

Obecnie zespołem opiekuje się Robert Jankowski z Pleszewa, akordeonista związany z grupą od 1984 roku. - Przyjechałem do Turska do rodziny. Rozmawialiśmy o grupie i postanowiłem do niej dołączyć - opowiada o swoich początkach. Jeszcze dłuższym stażem może pochwalić się Andrzej Wojcieszak, który w kapeli gra na bębnie.

Atmosfera w naszej grupie była i jest bardzo dobra. Dla mnie to wielka przyjemność, że mogą przyjść po pracy i grać. To jest taka odskocznia od codzienności - podkreśla.

- Moja przygoda z "Turskiem" rozpoczęła się w 2004 roku. Podczas szkolenia zorganizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu spotkałem się z Jerzym Kraszkiewiczem, który zaprosił mnie do współpracy - wspomina choreograf Piotr Kulka. W sumie przez 50 lat działalności przez Zespół „przewinęło się" blisko 400 osób.

Na prezydenckich dożynkach

"Tursko" koncertowało nie tylko w kraju, ale również za granicą. W sumie Zespół wystąpił na ponad 1300 koncertach. - Swój pierwszy sezon artystyczny grupa zainaugurowała występami na Rejonowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Sokołowie koło Wrześni, gdzie zajęła pierwsze miejsce i otrzymała nagrodę w wysokości 10 tys. zł, którą przeznaczono na zakup długich butów dla tancerzy - opowiada Elżbieta Kłakulak, współautorka publikacji Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Tursko" - historia i współczesność. W 1974 roku Zespół po raz pierwszy wystąpił poza granicami kraju. Koncertował w NRD. W późniejszych latach grupa dotarła m.in. do Czech, Holandii, Francji, Ukrainy czy Belgii. - Nie jestem w stanie wymienić jednego koncertu, z którego jestem szczególnie zadowolony. Nie było lepszych czy gorszych. Zawsze dawaliśmy z siebie 100% - opowiada Andrzej Wojcieszak. - Z dużym sentymentem wspominam koncert w niemieckim Erfurcie, gdzie prezentowały się zespoły z całego świata - wspomina Robert Jankowski.

Dla mnie jednym z najważniejszych wydarzeń był występ podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Dobrze pamiętam również długi koncert, który graliśmy dla pełnej sali w naszym mieście partnerskim Bad Zwischenahn. Byliśmy tam kilkakrotnie i zawsze byliśmy życzliwie przyjmowani - podkreśla Tomasz Karoń, radny gminy Gołuchów, który przygodę z "Turskiem" rozpoczynał jako dziecko w grupie tanecznej, a dziś gra w Kapeli na trąbce.

Zespół miał okazję dwukrotnie wystąpić podczas Dożynek Prezydenckich. Działo się to podczas kadencji Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy.

- Każdy jubileusz, który obchodzi "Tursko" jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla Zespołu, ale również dla mnie - mówi Piotr Kulka. - Wtedy zawsze jest przygotowywany oddzielny program. Ja się bardzo cieszę, że od dwóch jubileuszy jest to program związany z Ziemią Turską, jej zwyczajami, obrzędami czy obyczajami. Ten program odtworzyłem na podstawie dostępnej literatury i nagrań, które były w moim zasięgu - podkreśla.

Brzuchaty i kulawy

Aktualnie "Tursko" tworzy Kapela, grupa taneczna i dziecięca grupa taneczna. Podstawę repertuaru Zespołu stanowią tańce z okolicy Turska - m.in. brzuchaty, ceglorz, foreje, idź sobie, kulawy, pastereczka, wiwat turski; tańce z innych subregionów Wielkopolski - m.in. do beczki, dupnik, poniewierany, siarczysta, wisielok; tańce narodowe - kujawiak, oberek, krakowiak. Ponadto "Małe Tursko" prezentuje kaliskie zabawy dziecięce. - Efektem wieloletniej pracy Zespołu są odpowiednio przygotowywane i wykonywane programy - obrazki obrzędowe: podkoziołek, dyngus, dożynki, kwaszenie kapusty, darcie pierza, kolędowanie z gwiazdą i oczepiny weselne – podkreśla Tomasz Karoń, drugi ze współautorów jubileuszowej publikacji.

Urodzinowy prezent

Pandemia koronawirusa mocno komplikuje świętowanie jubileuszu. Zespół zamierza go obchodzić w drugiej połowie roku. Wstępny plan został nakreślony, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Grupa od początku swojej działalności odbywa próby w sali wiejskiej w Tursku. W tym roku gmina pozyskała prawie 900 000 złotych dotacji na przebudowę obiektu. Projekt zakłada rozbudowę sali o scenę, zaplecze sanitarne, wymianę wszelkich instalacji, docieplenie ścian i stropodachu, montaż paneli fotowoltaicznych, utwardzenie terenu, parking czy oświetlenie. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ponad 1,2 mln. Modernizacja sali będzie pięknym prezent na 50-lecie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Tursko".

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Złote Gody 2021 w gminie Dobrzyca. Przeżyli ze sobą pół wiek...

Gmina Gołuchów. "Chrzciny" żubra w Pokazowej Zagrodzie Zwier...

Pleszew. Sukces Zosi. Uczennica "Dwójki" zwyciężczynią konku...

Gmina Pleszew. Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze w Marszewie p...

Pleszew. 81. akcja oddawania krwi. Ponad 150 osób stawiło si...

Gmina Pleszew. Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze w Marszewie. ...

Gmina Pleszew. Drzwi otwarte w Zespole Szkół Centrum Kształc...

Pleszew. Podziękowali Bogu za dar Rodziny i Życia. Festyn pa...

Nauka gry na instrumencie jest dobra dla mózgu. Muzykalne dzieci mają lepszą pamięć i umiejętności skupienia

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto