Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. Na jednym z pól we Wszołowie odkryto grób niemieckich żołnierzy poległych w 1945 roku

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Facebook Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”
Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” w sierpniu prowadziła badania na terenie gminy Gołuchów. Członkowie pracowni odkryli grób niemieckich żołnierzy poległych w 1945 roku.

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” prowadziła prace w miejscowości Wszołów w gminie Gołuchów. Jej członkowie na jednym z pól odnaleźli grób dwóch żołnierzy niemieckich poległych w styczniu 1945. - Prawdopodobnie to część dużego oddziału niemieckiego stacjonującego w majątku Wszołów i rozbitego przez Rosjan. Schronili się w pałacu w Ordzinie i zostali znalezieni przez Rosjan, a następnie zabici - podkreślają przedstawiciele Pracowni "Pomost". - Przyczyną śmierci obydwu żołnierzy były prawdopodobnie urazy głowy - czaszki były kompletnie zniszczone - dodają. Przy szczątkach nie odnaleziono znaków tożsamości.

Apel Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost”

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” zwraca się z prośbą o przekazywanie wszelkich informacji (zdjęć, planów, szkiców, wspomnień, relacji i dokumentów) na temat niemieckich grobów wojennych na terenie Polski. - Wraz z upływającym czasem zacierają się ślady mogił z okresu II wojny światowej. Odchodzą od nas ostatni świadkowie, a wraz z nimi zanika pamięć o tragicznych wydarzeniach sprzed ponad 70 lat - czytamy w apelu. Pracownia „Pomost” prowadzi poszukiwania i ekshumacje szczątków niemieckich ofiar II wojny światowej. - Prace te, poprzez przywracanie świadectw wojennego okrucieństwa, przyczyniają się do budowania pokoju między narodami. Odkrywanie tożsamości poległych jest również niezwykle ważne dla rodzin, które od dziesięcioleci oczekują na jakiekolwiek wiadomości o losach swoich krewnych - podkreślają przedstawiciele grupy.

Pracownia „Pomost” realizuje swoje zadania na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji Pamięć oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Działalność ta na terenie Polski podlega bezpośrednio Instytutowi Pamięci Narodowej.

Osoby posiadające informacje o niemieckich grobach wojennych z okresu II wojny światowej proszone są o kontakt mailowy ([email protected]), telefoniczny (nr 601 469 494) lub poprzez profil na Facebooku.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gmina Gizałki. Gminno-parafialne dożynki 2021. Działo się w ...

Pleszew. Finał "Muzycznej Strefy na Rynku". Koncert Tomasza ...

Pleszew. Najbardziej kolorowa impreza w kraju wróciła do nas...

Gołuchów. Druga edycja Klubu Małego i Młodego Ratownika dobi...

Gmina Gołuchów. Moto Kuchary 2021. Charytatywna impreza na r...

Gmina Dobrzyca. Strefa street workout oficjalnie otwarta! Św...

"25 proc. karetek w kraju jest nieobsadzonych". Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o proteście ratowników

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto