Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gizałki. Wierni z parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach pożegnali Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Wierni z parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach pożegnali Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wizerunek Czarnej Madonny wyruszył w dalszą podróż. A kolejnym przystankiem na trasie są Pyzdry.

Wierni z parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach pożegnali Cudowny Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej

47 lat czekali na ponowną peregrynację Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wierni z parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Szymanowicach. Pierwsza odbyła się bowiem w 1975 roku. Drugi raz wizerunek Czarnej Madonny dotarł 17 października 2022 r. i spędził w gminie Gizałki dobę. Poniedziałkowe uroczystości rozpoczęły się o 16.45 nabożeństwem oczekiwania. Około 17.30 - w asyście motocyklistów i strażaków - obraz przyjechał do Szymanowic z Królikowa.

W miejscowym kościele została odprawiona uroczysta msza św. Kolejny punkty programu to: czuwanie indywidualne, różaniec, apel jasnogórski, msza w intencji powołań z udziałem księży, którzy służyli w parafii, modlitwa za zmarłych i przodków oraz całonocne czuwanie wiernych z poszczególnych miejscowości. Wtorek rozpoczęły godzinki ku czci NMP. Później odprawiono m.in. msze św. z nauką dla dzieci, dla chorych, dla matek z małymi dziećmi oraz matek w stanie błogosławionym.

O 16.00 rozpoczęła się msza św. dziękczynna za nawiedzenie parafii i nabożeństwo pożegnania. Po godzinie 17 obraz wyruszył w dalszą podróż, a kolejnym przystankiem na trasie są Pyzdry.

Cudowny wizerunek

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, nazywany również obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej lub obrazem Czarnej Madonny, to wizerunek przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem. Znajduje się w najważniejszym i najbardziej uczęszczanym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze. Obraz otoczony jest szczególnym kultem religijnym wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego oraz Cerkwi prawosławnej i uważany jest przez nich za cudowny.

Pierwsza peregrynacja kopii obrazu miała miejsce w Polsce w latach 1957-1980. Wówczas pojawiał się on nie tylko w kościołach, ale odwiedzał również domy i mieszkania wiernych. Od 1985 r. trwa druga peregrynacja. 11 lat temu wizerunek Czarnej Madonny wędrował po diecezji kaliskiej i nawiedził niemal wszystkie parafie powiatu pleszewskiego. Niemal, gdyż ta z Szymanowic należy do archidiecezji gnieźnieńskiej. Tutaj wierni musieli czekać kilkanaście lat dłużej.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gmina Gizałki. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej dotarł do...

Gmina Gołuchów. Młode żubry oficjalnie otrzymały imiona. Żyw...

Pasjonaci pokazali swoje skarby. Pleszewskie Spotkania Kolek...

Pasjonaci pokazali swoje skarby. Pleszewskie Spotkania Kolek...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto