Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Dobrzyca. Wernisaż wystawy "Bitewna zawierucha. Artystyczny świat Juliusza i Wojciecha Kossaków" w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Obrazy najwybitniejszych przedstawicieli rodu Kossaków, szable francuskie z okresu napoleońskiego, siedemnastowieczna kolczuga, topory ceremonialne - te i wiele innych, niepowtarzalnych eksponatów znajdziemy na najnowszej wystawie czasowej w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. W sobotę, 6 listopada 2021 roku, odbył się wernisaż ekspozycji "Bitewna zawierucha. Artystyczny świat Juliusza i Wojciecha Kossaków".

"Bitewna zawierucha. Artystyczny świat Juliusza i Wojciecha Kossaków"

Najnowsza wystawa czasowa Muzeum Ziemiaństwa składa się z dwóch elementów. Pierwszy to obrazy Juliusza i Wojciecha Kossaków z kolekcji prywatnej. - Juliusz i Wojciech, ojciec i syn, w niezwykle poetycki, ale zarazem realistyczny sposób ilustrowali rzeczywistość okresu postromantycznego. Sceny batalistyczne, malarstwo historyczne czy zachwycające wizerunki koni (zwierząt ukochanych przez malarzy), to tylko niektóre dzieła, które można zobaczyć w pałacu - podkreślają pracownicy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Na ekspozycji znajdziemy takie obrazy, jak m.in.: "Wjazd Jana III Sobieskiego do Wiednia", "Polowanie na saniach", "Spotkanie króla Jana III Sobieskiego z cesarzem Leopoldem", "Wyjście oddziału płk. Edmunda Taczanowskiego z Pyzdr".

Dopełnieniem prezentowanego malarstwa jest szeroka ekspozycja broni palnej oraz białej z okresu XVII, XVII i XIX wieku, a także reprodukcje zbroi, które na każdym odwiedzającym zrobią kolosalne wrażenie. Broń i uzbrojenie pochodzi z kolekcji Krzysztofa Ledwonia. Na wystawie możemy zobaczyć m.in.: szable i pałasze pruskie (XIX w.), napierśnik kirasjerów francuskich (XIX w.), szable polsko-węgierskie, nadziaki i czekany (XVII/XVIII w.), jatagan turecki wytwarzany na Bałkanach (XVIII w.), tarczę madu z rogami antylopy (Indie, XVII-XIX w.) czy łuki retrorefleksyjne (XVII-XVIII w.),

Kuratorami wystawy są pracownicy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy: Szymon Balcer i Sylwia Malchrzycka. Współpraca: Stanisław Borowiak, Marcin Bocheński, Emilia Kierzkowska oraz Joanna Pankowiak.

Podczas wernisażu o obrazach Juliusza i Wojciecha Kossaków opowiadał Grzegorz Doliński, który pomagał właścicielom w pozyskiwaniu dzieł obu malarzy i tworzeniu kolekcji. O broni mówił Krzysztof Ledwoń, właściciel kolekcji. Nie zabrakło akcentu muzycznego. W pałacu wystąpili muzycy Filharmonii Kaliskiej: Arkadiusz Hylewski i Tomasz Ratajczak.

Ekspozycja będzie dostępna w Muzeum Ziemiaństwa do 27 lutego 2022 roku.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Pleszew. Koncert Kameralny w Państwowej Szkole Muzycznej. Re...

Gmina Pleszew. Pożar budynku gospodarczego w Sowinie

Gmina Gołuchów. Rozpoczęły się prace nad sztuką "Pan na Gołuchowie"

84. rocznica niemieckiego mordu w Lasku Malińskim w Pleszewi...

"Ani jednej więcej". Marsz w Warszawie po śmierci 30-letniej kobiety z Pszczyny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto