Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Dobrzyca. Rozpoczęły się konsultacje w sprawie Kolei Dużych Prędkości. Jak przebiegało spotkanie w Dobrzycy?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W powiecie pleszewskim rozpoczęły się konsultacje z mieszkańcami w sprawie planowanej budowy linii Kolei Dużych Prędkości. Jako pierwsza z przedstawicielami Centralnego Portu Komunikacyjnego spotkała się społeczność gminy Dobrzyca.

Konsultacje w sprawie budowy Kolei Dużych Prędkości. Pozostały cztery warianty

Dobrzyca była pierwszą gminą powiatu pleszewskiego, w której odbyły się konsultacje z mieszkańcami w sprawie planowanej budowy linii Kolei Dużych Prędkości. Przypomnijmy, że w Polsce od kilku lat trwają prace nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Powstać ma nowe lotnisko i sieć linii kolejowych, z ruchem pasażerskim, przewidzianym nie tylko dla KDP: do 350 km/h, ale także dla ruchu regionalnych ekspresów mogących rozwijać prędkość do 160 km/h.

Przez nasz teren ma przebiegać linia Sieradz - Kalisz - Pleszew - Poznań. W początkowej fazie opracowano 8 wariantów tras. Na bieżącym etapie zostały tylko 4. Spośród nich zostanie wybrany tzw. wariant inwestorski. Wg harmonogramu ostateczną decyzję powinniśmy poznać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Kwestie proceduralne powinny zamknąć się do 2027 roku, a linia ma zostać oddana do użytku trzy lata później.

21 września do Dobrzycy przyjechali przedstawiciele spółek CPK i BFF - Jesteśmy na etapie sprawdzania, który z tych wariantów jest możliwy do zrealizowania i w jakich warunkach. Warunków oceny jest wiele. Im więcej kolizji, kosztów związanych z wyburzeniami, zgłoszeń ze strony społecznej, tym więcej dana trasa zbiera tzw. punktów ujemnych do naszej analizy. My wybiegamy w stosunku do decyzji środowiskowej - bo właściwe konsultacje społeczne odbędą się na tym etapie - przyjechaliśmy dużo wcześniej, aby już teraz pozyskać informacje od mieszkańców. To jest bardzo ważne dla CPK - przekonywał Krzysztof Smardzewski, reprezentant spółki BBF, która pod koniec ubiegłego roku podpisała umowę na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego

"Drugi raz nie pozwolę się wywłaszczyć"

Gminę Dobrzyca bezpośrednio dotyka jeden wariant - czwarty (żółty), który przebiega m.in. przez Lutynię, Strzyżew czy Sośnicę. Projekt zakłada choćby budowę wiaduktów (m.in. na ulicy Pleszewskiej) czy też - co budzi największe obawy lokalnej społeczności - wyburzenia budynków. Mieszkańcy m.in. wyżej wymienionych miejscowości, ale nie tylko, podczas spotkania, które przebiegało w spokojnej atmosferze, wyrażali swoje obawy i zastrzeżenia.

- Już raz zostałem wywłaszczony, drugi raz na to nie pozwolę. Chcę spokojnej starości - mówił jeden z mężczyzn. - Buduję dom, który znajduje się na planowanej trasie linii kolejowej. Ile będę miał czasu na znalezienie nowego mieszkania? Jak będzie wyglądał cały proces? - dopytywała kolejna osoba. - Co my, jako mieszkańcy, zyskamy na tej budowie, skoro tu nawet nie będzie przystanku? - pytał retorycznie następny uczestnik zebrania. - Gdy budowałem dom, musiałem dostosować się do obowiązujących planów zagospodarowania przestrzennego, które przewidywały powstanie zbiornika retencyjnego w Lutyni. Tymczasem mam wrażenie, że dla CPK to nie ma żadnego znaczenia. Mamy za dużo wody w Wielkopolsce? - komentował kolejny mężczyzna.

Przedstawiciele spółki przekonywali, że warianty tras nie są ostateczne i mogą ulec korektom. - Przykłady innych przedsięwzięć pokazują, że projektanci uwzględniali uwagi mieszkańców i modyfikowali projekt. W ten sposób udało się uniknąć wielu kolizji. Tak będzie w przypadku wspomnianego zbiornika, który np. może zostać poszerzony - tłumaczyli przedstawiciele CPK.

"Mamy dość tych ceregieli"

Zarówno burmistrz Jarosław Pietrzak, jak i przewodniczący Rady Miejskiej Witalis Półrolniczak martwili się o los rolników.

- Z jednej strony S-11, z drugiej kolej. Nasze pola zostaną tak podzielone, że będziemy potrzebować nawigacji, aby do nich dojechać - mówił drugi z panów. - Mamy dość tych ceregieli. 22 września Rada podejmie uchwałę, w której znajdzie się zapis, że nie wyrażamy zgody na budowę szybkiej kolei na naszym terenie - podkreślał. Słowa przewodniczącego zostały nagrodzone brawami przez uczestników zebrania.

W ostatniej części spotkania każdy mógł indywidualne porozmawiać i przeanalizować swoją sytuację z przedstawicielami CPK, którzy zachęcali do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, wypełniania ankiet lub wysyłania uwag.

Konsultacje w kolejnych gminach powiatu pleszewskiego

W czwartek konsultacje odbędą się w kolejnych gminach naszego powiatu: Czerminie i Pleszewie, a kilka dni później w Gołuchowie. Oto harmonogram:

  • 22 września 2022 roku (czwartek) – godz. 16.30 – Czermin – Ośrodek Kultury w Czerminie;
  • 22 września 2022 roku (czwartek) – godz. 19.30 – Pleszew – hala sportowa ZSP nr 3, ul. Bolesława Krzywoustego 4;
  • 27 września 2022 roku (wtorek) – godz. 17.00 – Gołuchów – sala wiejska w Krzywosądowie.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

12. Bieg Przemysława w Pleszewie. Ponad 300 zawodników na ul...

12. Bieg Przemysława w Pleszewie. Oto zwycięzcy! Najszybsi b...

Bieg Przemusia 2022 w Pleszewie przyciągnął setki dzieci. Có...

Dla Mateusza. Festyn charytatywny w Choczu

Gmina Gizałki. Defilada, odznaczenia, podziękowania i biesia...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto