Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektroniczny system głosowania pozwala na sprawniejsze prowadzenie sesji. Jest szybko i przejrzyście. Korzysta z niego większość samorządów

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Zmiany w ustawie o samorządzie gminnym sprawiły, że każda sesja musi być transmitowana, włodarz przedstawia radnym raport o stanie gminy, a wykazy głosowań muszą być upubliczniane. Modyfikacje miały na celu zwiększenie udziału obywateli w procesie kontrolowania, funkcjonowania i wyboru władz samorządowych.

Na wprowadzenie nowych rozwiązań nie było zbyt dużo czasu, ale każdy z samorządów dość sprawnie uporał się z nowymi wyzwaniami. Koszty dostosowania się do nowych wymogów w pełni spadły na barki poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego.

Zainteresowani mogą śledzić transmisję z sesji na żywo lub w wolnej chwili odszukać i obejrzeć nagranie na stronie internetowej gminy lub Biuletynu Informacji Publicznej. Podobnie, jak w poprzednich kadencjach każdy mieszkaniec ma prawo osobiście przyjść na sesję i przysłuchiwać się obradom.

Wyniki do publicznej wiadomości

Kolejny obowiązek to upublicznianie wykazów głosowań. Głosowania na sesjach rad oraz sejmików muszą odbywać się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych. Jeśli jest to niemożliwe z przyczyn technicznych, należy przeprowadzić głosowanie imiennie. Przez długi czas ten drugi sposób stosowali choccy radni. Później zostali wyposażeni w tablety. - Ten zakup szybko nam się zwróci. Przy tak olbrzymiej ilości materiałów, jakie musieliśmy drukować to rozwiązanie jest po prostu opłacalne - mówi burmistrz Marian Wielgosik. Od nabycia tabletów do elektronicznego systemu głosowania był już tylko krok. Jego postawienie zajęło jednak trochę czasu.

Sprawnie i przejrzyście

O zakup programu zawnioskowała przewodnicząca Rady Miejskiej Gminy Chocz Anna Koniewicz-Kruk. - Program powinien znacząco ułatwić przeprowadzenie sesji oraz skrócić czas jej trwania - podkreślała. Burmistrz Marian Wielgosik uznał postulat za jak najbardziej zasadny. Gmina zakupiła aplikację i radni już w czerwcu głosowali „po nowemu”. W ten sposób każdy rajca może zagłosować z pulpitu tabletu. Po kilku sekundach wynik i wykaz tego kto i jak głosował automatycznie pojawia się na dużym ekranie. Szybko i przejrzyście.

Program pozwala na sprawniejsze prowadzenie sesji. Wcześniej na taki „luksus” pozwolili sobie już w Dobrzycy, Gizałkach, Gołuchowie i Pleszewie. Jedyną gminą powiatu pleszewskiego, w której radni głosują jeszcze imiennie pozostał Czermin.

Water Show Szczecin. Widowiskowe pokazy ekstremalnych sportów wodnych

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto