Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Elektroniczny System Dokumentacji Medyczenej w Pleszewie będzie kosztował 2,3 mln złotych

PF
System Elektronicznej Dokumentacji Medycznej w pleszewskim szpital będzie kosztował 2,3 miliona złotych, z czego blisko 400 tysięcy złotych przeznaczy w latach 2017 - 2019 powiat pleszewski

Pleszewskie Centrum Medyczne wyposażone zostanie w dwie nowe usługi elektroniczne, które mają ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej oraz własnej dokumentacji medycznej. Projekt o wartości prawie 94 milionów złotych zostanie wdrożony w całej Wielkopolsce.

Projekt, o którym mowa, nosi nazwę „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa”.

- Projekt realizowany będzie w partnerstwie z 28 starostwami powiatowymi, Urzędem Miasta Poznania oraz 53 podmiotami leczniczymi z terenu Województwa Wielkopolskiego - wylicza Anna Parzyńska - Paschke z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

W ramach przedsięwzięcia zafunkcjonuje system, za pomocą którego udostępnione zostaną pacjentom dwie usługi: e-rejestracji i e-dokumentacji. System zapewni pacjentowi dostęp do własnych elektronicznych dokumentów medycznych. Ponadto możliwe będzie również udostępnianie elektronicznej dokumentacji medycznej na poziomie samych podmiotów leczniczych włączonych do systemu.

Za pośrednictwem usługi e-rejestracji pacjent będzie miał możliwość rejestracji on - line do świadczeń opieki zdrowotnej, monitorowania statusu na liście oczekujących czy elektronicznej rezygnacji z wizyty.

- Kwotna przeznaczona na Pleszewskie Centrum Medyczne wynosi 2,3 mln złotych - podkreślił Tadeszu Stefaniak, prezes pleszewskiego szpitala.

W ramach ogłoszonego przetargu na sprzęt komputerowy, do pleszewskiego szpitala trafi 180 komputerów oraz serwerownie.Następnie do placówki trafi również specjalne oprogramowanie, które pozwoli dostosować szpital do wymogów wynikających z ustawy.

- Dla pacjentów informatyzacja placówek to duże ułatwienia. Nie będą musieli biegać z dokumentami. Na przykład pacjent leżący w Śremie czy w Gostyniu będzie mógł być skonsultowany ze szpitalem klinicznym czy wojewódzkim - mówi Leszek Wojtasiak, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

Radny Zbigniew Rodek chciał usłyszeć od prezesa Stefaniaka jak funkcjonuje e-dokumentacja w szpitalach wojewódzkich, ale odpowiedź nie mogła go usatysfakcjonować, bo w praktyce elektryczne dokumenty nie działają.

- Firma, która wygrała przetarg na oprogramowanie nie wywiązała się ze swojego zadania. Z tego, co wiem zainteresowane tym i poprzednimi przetargami zainteresowane są ABW i CBŚ - zauważył Tadeusz Stefaniak i dodał, że cześć z obecnej puli pieniędzy zostanie przeznaczona również na szpitale wojewódzkie.

Całkowity koszt projektu „Wyposażenie środowisk informatycznych wojewódzkich, powiatowych i miejskich podmiotów leczniczych w narzędzia informatyczne umożliwiające wdrożenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej oraz stworzenie sieci wymiany danych między podmiotami leczniczymi samorządu województwa”, to ok. 94 mln zł, z czego blisko 80 mln zł dofinansowania pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 - 2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto