MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości i Festiwal Rozpraw Sądowych. Przy pełnej sali wydali wyrok w sprawie morderstwa w Pleszewie

Piotr Fehler
Piotr Fehler
W Zajezdni Kultury w Pleszewie w ramach Dnia Wymiaru Sprawiedliwości i Festiwalu Rozpraw Sądowych odbyła się symulacja procesu sądowego w sprawie zabójstwa z użycie broni palnej
W Zajezdni Kultury w Pleszewie w ramach Dnia Wymiaru Sprawiedliwości i Festiwalu Rozpraw Sądowych odbyła się symulacja procesu sądowego w sprawie zabójstwa z użycie broni palnej Piotr Fehler
Pleszew znalazł się na mapie Dnia Wymiaru Sprawiedliwości i Festiwalu Rozpraw Sądowych. W piątek, 24 maja w Zajezdni Kultury w Pleszewie odbył się pokazowy proces w sprawie zbrodni z użyciem broni palnej.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Pokazowa rozprawa w Pleszewie

Wszystko odbyło się jak w prawdziwym sądzie: byli sędziowie i ławnicy, prokurator oraz oskarżony wraz ze swoim obrońcą. Pokazowy proces miał miejsce w piątek, 24 maja czwartek w Zajezdni Kultury w Pleszewie. Sala ledwo pomieściła wszystkich chętnych.

W ramach ogólnopolskiego Festiwalu Rozpraw w Dniu Wymiaru Sprawiedliwości bydgoski Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA oddział w Kaliszu przygotował symulację rozprawy sądowej w sprawie „Zabójstwa i posiadania broni palnej bez zezwolenia”. Rozprawa pokazowa oparta była na scenariuszu przygotowanym przez sędziego Igora Tuleyi uwzględniającym pleszewskie realia.

- W ramach Festiwalu Rozpraw Sądowych IUSTITIA 2024, postanowiliśmy przeprowadzić pokazową rozprawę karną. Chcieliśmy, aby mieszkańcy Pleszewa mogli zobaczyć jak dokładnie wygląda rozprawa karna i bezpośrednio doświadczyć z jakimi dylematami musi zmierzyć się Sąd wydając wyrok” - podkreśla pomysłodawca Festiwalu Rozpraw Sądowych w Pleszewie, sędzia Krzysztof Urbaniak.

Rozprawę poprowadził 5-osobowy sąd z przewodniczącym Maciejem Gruchalskim z Sądu Rejonowego w Jarocinie. Ławnicy zostali wybrani spośród publiczności. Oskarżycielem była Prokurator Prokuratury Rejonowej w Pleszewie Bernadeta Kudrykiewicz, a w roli obrońcy oskarżonego wystąpi adwokat Michał Królikowski.

Sąd w trakcie rozprawy przesłuchał 3 świadków, których role zagrali znani w Pleszewie aktorzy Teatru Prawie Wielkiego: Emilia Olszak, Marek Sikora i Kryspin Zięciak. Wysłuchano także opinii biegłego z dziedziny broni i amunicji, którym na rozprawie był pleszewianin Marek Szymoniak.

Przedmiotem rozpoznania będą stawiane w akcie oskarżenia zarzuty przestępstwa zabójstwa (art. 148 § 1 k.k.) i posiadania broni palnej bez zezwolenia (art. 263 § 2 k.k.). Bowiem zgodnie z przygotowanym scenariuszem w Pleszewie doszło do zabójstwa z użyciem broni palnej. Dzięki szybkiej akcji policji udało się zatrzymać podejrzanego i proces mógł ruszyć.

Sąd wydał w tej sprawie wyrok na podstawie przeprowadzonych dowodów. Również publiczność miała okazję zagłosować, czy ich zdaniem oskarżony dokonał zarzucanych mu przestępstw, czy zasługuje na karę i jaką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto