Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci szukają rodziców!

Zuza Musielak
Agnieszka Lech oraz pozostali pracownicy zespołu służą pomocą
Agnieszka Lech oraz pozostali pracownicy zespołu służą pomocą
Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka. Dzień Rodzicielstwa Zastępczego jest dobrym momentem na zastanowienie się, czy my nie możemy uszczęśliwić samotnego dziecka.

W naszym powiecie w rodzinach zastępczych wychowuje się obecnie 113 dzieci. Mamy 41 rodzin zastępczych stworzonych przez osoby spokrewnione z wychowankami, 27 rodzin zastępczych niezawodowych, jedną zawodową rodzinę zastępczą i tylko jeden rodzinny dom dziecka. To wciąż zbyt mało.

Dlatego też Zespół ds. Pieczy Zastępczej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie poszukuje małżeństw, które mogłyby stworzyć dom dla dzieci, z różnych przyczyn nie mogących wychowywać się w swojej biologicznej rodzinie.
Czym właściwie jest rodzicielstwo zastępcze? Jak tłumaczy Agnieszka Lech - kierownik sekcji metodycznej, rodzina zastępcza to taka rodzina, która zapewnia opiekę i wychowanie dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo opieki rodziców biologicznych. Jej rola to przede wszystkim opieka nad powierzonymi dziećmi i wychowywanie ich - zupełnie jak w prawdziwej rodzinie.

Nie każdy jednak może zostać rodzicem zastępczym. Dla bezpieczeństwa wychowanków, konieczne jest by przyszli rodzice spełniali kilka wymogów. Przede wszystkim nie mogą być to osoby pozbawione władzy rodzicielskiej, ani takie, którym władza ta została ograniczona. Poza tym małżeństwa gotowe zostać rodziną zastępczą muszą wywiązywać się z obowiązku łożenia na utrzymanie osoby najbliższej lub innej osoby, gdy ciąży na nich taki obowiązek, nie mogą być chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, powinny mieć natomiast odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz, w przypadku niezawodowej rodziny, stałe źródło utrzymania. Muszą również uzyskać pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej.

- Konieczne jest także ukończenie szkolenia, które obejmuje zajęcia warsztatowe i wizyty domowe oraz dziesięciogodzinny staż w rodzinnym domu dziecka lub zawodowej rodzinie zastępczej - tłumaczy Agnieszka Lech, dodając że całe szkolenie dla potencjalnych rodziców zastępczych trwa w sumie około 5-6 miesięcy.
Oczywiście pieniądze nie są w roli rodzica zastępczego najważniejsze, ale wiadomym jest przecież, że wychowywanie dziecka wiąże się z niezliczoną ilością wydatków. Z tego względu, na utrzymanie każdego dziecka znajdującego się w rodzinie zastępczej, jego opiekunom przysługuje specjalne świadczenie, odciążające jego opiekunów. Niespokrewnieni rodzice zastępczy otrzymują co miesiąc 1000 złotych na pokrycie kosztów utrzymania każdego swojego wychowanka, rodziny spokrewnione dostają natomiast na ten cel 660 złotych. Gdy decydujemy się zostać zawodową rodziną zastępczą, do wspomnianej kwoty dochodzi jeszcze wynagrodzenie, które zgodnie z obowiązującą ustawą, nie może być niższe niż 2000 złotych miesięcznie. Jeśli natomiast zostaniemy rodziną zastępczą dla dziecka niepełnosprawnego świadczenie przeznaczone na dziecko wzrasta. Decydując się na stworzenie rodziny zastępczej mamy więc pewność, że nie zostaniemy z nowymi obowiązkami pozostawieni sami sobie.

Co jeszcze możemy dostać, stając się rodzicem zastępczym? Na pewno cudowną satysfakcję, że mogliśmy podarować dziecku największy skarb – prawdziwy dom. I jeszcze niezwykłą, niewymuszoną więź. Agnieszka Lech wspomina, że wychowankowie już po osiągnięciu pełnoletności pamiętają o swoich rodzicach zastępczych, a pomiędzy wychowankami i rodzicami zastępczymi buduje się niezwykła więź. W niektórych domach wychowankowie zwracają się do opiekunów ,,mamo” i ,,tato”.

Jeśli czytając ten tekst, poczułeś, że poradzisz sobie z obowiązkiem zostania rodzicem zastępczym lub chcesz po prostu uzyskać więcej informacji na ten temat, skontaktuj się bezpośrednio z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Pleszewie. Zadzwoń pod numer 62 7420-161 lub odwiedź pracowników Zespołu w pokoju numer 5. Możesz także napisać e-mail pod adres: [email protected]. Być może okaże się, że pomoc dziecku w potrzebie stanie się właśnie Twoim powołaniem.

RODZINY ŚWIĘTUJĄ

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego jest w Polsce obchodzony 30 maja. Święto wprowadziła uchwała Sejmu RP w roku 2006. Obchody mają na celu popularyzację i integrację ruchu rodzicielstwa zastępczego.
W naszym powiecie Dzień Rodzicielstwa Zastępczego będziemy obchodzić 8 czerwca w Wiosce Indiańskiej w Józefowie. Będzie to okazja nie tylko do warsztatów, ale i nawiązania kontaktu między rodzinami. Impreza została sfinansowana ze środków Fundacji Ernst & Young.

pl

Pleszew.naszemiasto.pl na Facebooku - dołącz do naszej społeczności!

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (62) 742 00 62, (62) 742 58 25, 502 499 363
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto