18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobrzyczanie na wycieczce na Dolnym Śląsku

Irena Kuczyńska
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej na wycieczce na Dolny Śląsk
Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej na wycieczce na Dolny Śląsk Szymon Balcer
Lubiąż, Środę Śląską, Świdnicę zwiedzali członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej

Pierwszym miejscem które odwiedzili był Lubiąż. Znajduje się tam monumentalne założenie klasztorne Cystersów powstałe w latach 1649 – 1739. Potężny budynek obecnie znajduje się pod zarządem Fundacji Lubiąż. - Organizacja ta prowadzi prace rekonstrukcyjne
w zniszczonym po 1945 r. opactwie. Na razie udało się m. in. wymienić dach którego powierzchnia wynosi 2,5 ha. W klasztorze zwiedziliśmy odnowioną już część pomieszczeń m. in. olbrzymią salę balową której kubatura mogłaby pomieścić trzypiętrowy blok mieszkalny - mówi Szymon Balcer.

Sala przyozdobiona jest polichromiami śląskiego malarza Michała Willmanna. Oprócz tej sali pani przewodnik pokazała nam również jadalnię – pomieszczenie które niedawno zostało odrestaurowane. Mieliśmy również sposobność odwiedzić kościół przyklasztorny ogołocony po 1945 roku.

Pleszew.naszemiasto.pl -

'

Kolejnym punktem eskapady była Środa Śląska – miasto o średniowiecznym rodowodzie, w którym opracowano w XIII w. prawo średzkie, wykorzystywane do lokacji ponad 100 miast w Polsce.

- Odwiedziliśmy tutaj Muzeum Regionalne w którym znajduje się tzw. skarb średzki – jedno z najcenniejszych znalezisk archeologicznych XX w. w Europie. Mieliśmy możliwość obejrzenia złotej gotyckiej korony ślubnej, pierścieni, zapony i licznych złotych i srebrnych monet. Część z tego skarbu przechowywana jest także w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - mówi Szymon Balcer.

Warto dodać, że łączna wartość skarbu średzkiego wyceniana jest na ok. 250 mln. zł. Oprócz tego cennego znaleziska mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z historii Środy Śl. Po zwiedzeniu Muzeum udaliśmy się do kościoła św. Andrzeja Ap. O jego historii opowiedział proboszcz ks. Wiesław Pindel. W kościele tym łączą się trzy style architektoniczne: romański, gotycki i barokowy.Obok świątyni znajduje się dzwonnica która dziś pełni funkcję wieży widokowej.

Ostatnim miastem była położona ok. 35 km od czeskiej granicy Świdnica – miasto nazywane ze względu na swoje piękno także małym Krakowem. - W Świdnicy zwiedziliśmy ewangelicki kościół pokoju zbudowany w latach 1656 – 1657. Jest to budynek o konstrukcji szachulcowej, mogący pomieścić ponad 7000 osób. Obiekt ten – nietypowo dla świątyń ewangelickich – jest bardzo bogato zdobiony polichromiami które pokrywają sufit i ściany budynku.

Od 2001 roku świątynia ta wpisana jest na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Ostatnim punktem wycieczki były odwiedziny katedry pw. św. Stanisława i św. Wacława. Jest to jeden z największych kościołów Dolnego Śląska, jego wieża mierząca 103 metry jest piątą pod względem wysokości wieżą kościelną w Polsce.

Opracowaniem trasy wycieczki oraz sprawami organizacyjnymi zajęły się panie: Halina Berlińska i Ewa Masłowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto