Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dobrzyca jest miastem. Wystrzałowo wymieniano szyldy na magistracie

Szymon Balcer
Dobrzyca jest miastem!
Dobrzyca jest miastem! Sławomira Malinowska
Dobrzyca jest miastem. Po 80 latach przestała być wsią. Dobrzyczanie to mieszczanie! Dzisiaj modlili się o pomyślność miasta Dobrzyca w kościele św. Tekli. Potem wymienili szyldy na magistracie

Uroczystość rozpoczęła się noworoczną mszą świętą sprawowaną w intencji parafian przez proboszcza ks Romana Kłobusa. Uczestniczyły w niej władze samorządowe miasta na czele z burmistrzem Jarosławem Pierzakiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Witalisem Półrolniczakiem oraz radnymi. Organizacje społeczne oraz szkoły reprezentowane były przez poczty sztandarowe. Uroczystość uświetniła także orkiestra dęta OSP w Dobrzycy. Po mszy św. zebrani udali się przed Urząd Miejski. Tam orkiestra odegrała hymn państwowy a Burmistrz Gminy Dobrzyca przywitał licznie zebranych mieszkańców nowego miasta oraz poprosił o przedstawienie zarysu historii Dobrzycy radnego Kazimierza Balcera.

Znani związani z Dobrzycą
Kazimierz Balcer mówił, że jedną z wybitniejszych osób zamieszkujących folwark Augustynów był autor słów hymnu Polskiego Józef Wybicki który był dzierżawcą dóbr koryckich. Tu w Dobrzycy urodził się i był ochrzczony jego syn. Wspomniał też o wybitnych postaciach które odwiedziły Dobrzycę, byli to: prymas Polski Tymoteusz Gorzeński, książę Antoni Radziwiłł z synami i synem następcy tronu pruskiego, Atanazy i Edward Raczyńscy oraz ksiądz Piotr Wawrzyniak. Dobrzycę odwiedził również gen. Józef Haller oraz marszałek Edward Rydz – Śmigły. Kazimierz Balcer opowiedział także o budowie kolejki wąskotorowej z Krotoszyna przez Dobrzycę do Pleszewa oraz o funkcjonowaniu miasta w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przypomniał dawne nazwy części Dobrzycy takie jak: Filadelfia, Augustynów, Kołek i Chmielnik plebański.

Przewodniczący przyjechał do miasta
Przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Dobrzyca przypomniał, że pomimo tego że od 1934 roku Dobrzyca formalnie nie była miastem, zawsze mówiono że „jedzie się do miasta”. W. Półrolniczak wyraził satysfakcję z tego, że dziś mógł przyjechać do prawdziwego miasta. Burmistrz Jarosław Pietrzak przypomniał że już po II wojnie światowej czyniono starania o odzyskanie praw miejskich, później działania takie podejmowano jeszcze w latach 70. XX oraz już po 2000 roku. Burmistrz cieszył się, że działania te zwieńczone zostały sukcesem i można dziś świętować odzyskanie praw miejskich.

Strzelała armata i korki od szampana
Przedstawiciele organizacji społecznych, które zainicjowały odzyskanie przez Dobrzycę statusu miasta: Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej – prezes Kazimierz Balcer, Bractwa Strzeleckiego – podstarszy Andrzej Filipiak oraz Ochotniczej Straży Pożarnej – viceprezes Roman Jagła zostali poproszeni o odsłonięcie wraz z burmistrzem i przewodniczącym Rady Miejskiej nowych tablic urzędowych. Po odsłonięciu nastąpiła salwa honorowa z armaty i moździerzy, które obsługiwał marszałek Bractwa Bogdan Bury. Burmistrz Jarosław Pietrzak złożył zebranym mieszkańcom życzenia noworoczne oraz wzniósł toast lampką szampana.

Obejrzyj zdjęcia
1 stycznia 2014 w mieście Dobrzyca
.pl

Pleszew.naszemiasto.pl na Facebooku - dołącz do naszej społeczności!

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (62) 742 00 62, (62) 742 58 25, 502 499 363
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto