Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy gminy z powiatu pleszewskiego są społecznie aktywne?

PF
Które gminy w powiecie pleszewskim najmocniej wspierają organizacje pozarządowe, a w których społeczność bierze najbardziej aktywny udział w wyborach samorządowych i prezydenckich? Gdzie działa najwięcej fundacji i stowarzyszeń, a gdzie odbywa się największa liczba zbiórek publicznych?

Autorzy nowego rankingu „Wspólnoty” przyznali punkty za poszczególne rodzaje aktywności. Następnie zsumowali je, a my możemy teraz zaprezentować najbardziej aktywnie społecznie gminy w powiecie pleszewskim. Jak wypadają na tle całego kraju?

W kategorii gmin miejsko-wiejskich Pleszew wraz z kilkunastoma innymi gminami uplasował się na 59. pozycji. Z łączną punktacją na poziomie 41 punktów (odpowiedni z metodologią badań przyznano następującą punktację: I - 16 pkt, II - 17 pkt., III - 5 pkt., IV - 3 pkt.).

240. lokatę zajęła Dobrzyca, który zdobyła 33 punkty, na które składały się odpowiednio: I - 18 pkt., II - 14 pkt., III - 1 pkt., IV - 0 pkt.

Liderem tej kategorii jest zachodniopomorskie Nowe Wapno, które uzyskało łącznie 70 punktów.

Ranking gmin wiejskich otwiera nadmorskie Mielno, które może się poszczycić najwyższą punktacją, która uplasowała się na poziomie 64 punktów. W tej kategorii 287. miejsce zajął Chocz. Tutaj aktywność społeczna ukształtowała się na poziomie 32 punktów (I - 17 pkt., II - 14 pkt., III - 1 pkt., IV - 0 pkt.).

219. miejsce zajęła najmniejsza gmina w powiecie pleszewskim - Czermin. Wpływ na tak wysoką pozycję miało uzyskanie łącznie 33 punktów (I - 20 pkt., II - 13 pkt., III - 0 pkt., IV - 0 pkt.) Blisko 100 pozycji niżej (na 415. miejscu) znajdują się Gizałki. W tej gminie aktywność społeczną obliczono na poziomie 30 punktów (I- 17 pkt., II - 11 pkt., III- 2 pkt., IV - 0 pkt.)

Najgorzej na tym tle wypada o dziwo gmina Gołuchów, który zajął dopiero 851. miejsce z punktacją kształtującą się na poziomie 25 punktów (I - 16 pkt., II - 7 pkt., III - 1 pkt., IV - 1 pkt.).

Metoda badania

Autorzy rankingu wzięli pod uwagę cztery wymiary aktywności społecznej. Po pierwsze, aktywność obywatelską mierzoną frekwencją w wyborach. Po drugie, przyjrzeli się obszarowi zinstytucjonalizowanej aktywności mieszkańców, czyli w ramach organizacji pozarządowych. Trzecim komponentem było wsparcie udzielane przez administrację samorządową organizacjom społecznym. Ostatni element objął aktywność przejawiającą się w akcjach społecznych i nieformalnych inicjatywach, takich jak zbiórki publiczne.

Do przygotowania rankingu wykorzystane zostały dane pochodzące z różnych źródeł:

I - w wymiarze aktywności obywatelskiej (frekwencja w wyborach samorządowych w 2014 r., parlamentarnych i prezydenckich w 2015 r), max. do zdobycia było 35 punktów.

II- w wymiarze aktywności społecznej (liczba zarejestrowanych fundacji i stowarzyszeń) - max. 35 pkt.

III - w wymiarze wspierającego samorządu - wartość środków przekazanych fundacjom, stowarzyszeniom i innym organizacjom przez gminy w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców (max. 15 pkt.)

IV - w wymiarze nieformalnych inicjatyw społecznych - liczba zbiórek publicznych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. (max. 15. pkt).

Łącznie w rankingu można było zdobyć 100 punktów.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto