Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wykopali przy budowie kanalizacji

Irena Kuczyńska
Jacek Tomczak
Podczas budowy kanalizacji w Dobrzycy, odkopano fragmenty zabudowy miasta sprzed wielkiego pożaru w roku 1777 a także z przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy generał Augustyn Gorzeński tworzył zespół pałacowo - parkowy

Pierwsze odkrycie miało miejsce na ulicy Cmentarnej, która pod nazwą Toruńska istniała już w XVIII wieku. Był tam plac ze stawem, gdzie pojono konie. Z tych czasów przetrwała też w Dobrzycy nazwa ulicy ,,na Kołku'', chyba od kołka, gdzie przypinano konie do pojenia. Na tej jednej z najstarszych ulic miasta odkopano drewniane dyle.

- Mogą to być resztki nawierzchni chodnika XIX - wiecznego albo mostku na rzeczce, która dołem przepływała - mówi Szymon Balcer z Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej. Drugie, wcześniejsze znalezisko pochodzi z końca XVIII wieku. Na skrzyżowaniu ulic Krotoszyńskiej i Koźmińskiej przy markecie robotnicy odkopali resztki zabudowy miasta ze śladami spalenizny. Może to być z roku 1777, kiedy wielki pożar strawił Dobrzycę, a z kościoła, ówcześnie św. Katarzyny i św. Krzyża ostał się tylko obraz św. Tekli. Wykopane kafle, naczynia zabezpieczono. Znalezisko bada Muzeum Okręgowe w Kaliszu.

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto