Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz, którego nie ma

IKA
Macewy pleszewskie
Macewy pleszewskie Marcin Czerwinski
Po cmentarzu żydowskim zostały w Pleszewie tylko drzewa oraz macewy, które czekają na umieszczenie w lapidarium. Przez wiele lat macewy służyły jako płyty chodnikowe

Starsi bracia w wierze dotarli do Pleszewa jeszcze w średniowieczu. Cmentarz wybudowali sobie za miastem w roku 1817, najpierw otoczony był rowem, potem murem kamiennym. Pierwszą pochowaną na nim była Jitta Grzymisch. Następnie wybudowano dom przedpogrzebowy oraz dom strażnika cmentarnego.

Na cmentarzu tym pochowano później szereg znanych osób m.in. Mordechaj Kempner, rabin z Odolanowa, zm. w 1831 r., Hirsch Guttmacher, syn rabina i cadyka z Grodziska Wielkopolskiego, słynnego Elijahau Guttmachera, rabin w Pleszewie Elias Silberberg, zm. w 1888 r. Nekropolię zniszczyli Niemcy, wykorzystując macewy czyli nagrobne płyty do budowania chodników.

Po wojnie czas oraz niechęć do Żydów dopełniły dzieła dewastacji cmentarza. Teren oczyszczono, dziś jest tam przedszkole oraz niewielki park pomiędzy blokami na os. Mieszka I. W uzgodnieniu z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem władze miasta Pleszewa urządzą w tym miejscu lapidarium, do budowy którego zostaną wykorzystane odnalezione płyty nagrobne.


od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto