Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chocz na zdjęciach w roku odzyskania praw miejskich

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Od 1 stycznia 2015 roku Chocz ponownie jest miastem. Jak świętowano odzyskanie praw miejskich? Co jeszcze działo się na terenie miejscowości w trakcie tamtych miesięcy?

145 lat czekał Chocz, aby odzyskać prawa miejskie. Te zostały mu odebrane w 1870 roku nakazem cara Mikołaja II. 1 stycznia 2015 r. uroczystą mszę św. w intencji mieszkańców gminy odprawił o. Hiob Środowski. Po zakończeniu nabożeństwa odsłonięto nowe tablice urzędowe. Władzom oraz mieszkańcom miasta gratulował m.in. starosta pleszewski Maciej Wasielewski. – 1 stycznia 2014 roku prawa miejskie odzyskała Dobrzyca, po roku dołączył do niej Chocz. Te daty zapiszą się złotymi zgłoskami w historii powiatu. Chciałbym życzyć, aby miasto stało się prężnym ośrodkiem miejskim. Mam nadzieję, że jako miasto Kazimierzowskie będziecie perełką wśród miast Polski - podkreślał. Po oficjalnym ceremoniale mieszkańcy zostali zaproszeni na grzańca i ciasto.

Chocz w 2015 był gospodarzem dożynek powiatowych. Starostami "Święta Plonów" byli: Małgorzata Szablewska i Damian Pelka. Funkcję asystentów pełnili: Mirona Ryżak i Mariusz Skórzybut. Na scenie zaprezentował się zespół disco polo Diley oraz Dziani i Gwiazdy Cygańskie.

Kolejnym wydarzeniem był bieg "Miasto Chocz dla Jana Pawła II". Trasa liczyła 2015 metrów. Rywalizowano w trzech kategoriach wiekowych. W najmłodszej grupie zwyciężył Alan Kruk. Spośród osób w wieku 12-17 lat najszybciej na mecie pojawił się Michał Ratajczak, a w kategorii 18+ najlepszy był Damian Czajka. Wszyscy uczestniczy otrzymali pamiątkowe medale. Zwycięzcy zostali nagrodzeni okazałymi pucharami.

W październiku w wigilię Wszystkich Świętych ojcowie franciszkanie po raz pierwszy zorganizowali "Marsz Świętych". W rozśpiewanym korowodzie ulicami Chocza maszerowało około 60 osób. Głównym punktem obchodów Święta Niepodległości było widowisko słowno-muzyczne "Jedną drogą wszyscy idziemy". Spektakl - pod opieką Katarzyny Bukowskiej i Katarzyny Marciniak - przygotowały dzieci i młodzież z Kółka Teatru i Recytacji oraz Chóru Szkolnego.

Niestety, nie brakowało tragicznych wydarzeń. W lipcu, w czasie festynu franciszkańskiego zmarł ówczesny proboszcz parafii o. Hiob Środowski.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Ostatnie pożegnanie ks. kan. Krzysztofa Grobelnego. Znany je...

Gmina Chocz. Zakończył się pierwszy etap przebudowy drogi gm...

Dobrzyca na zdjęciach w roku odzyskania praw miejskich

Budowa szpitala tymczasowego we Wrocławiu zbliża się do końca, ale brakuje personelu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto