Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Były minister MSZ i MON Radosław Sikorski spotkał się z mieszkańcami Pleszewa. W bibliotece były prawdziwe tłumy

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Były minister MSZ i MON Radosław Sikorski spotkał się z mieszkańcami Pleszewa. W bibliotece były prawdziwe tłumy
Były minister MSZ i MON Radosław Sikorski spotkał się z mieszkańcami Pleszewa. W bibliotece były prawdziwe tłumy Piotr Fehler
"Polska. Stan państwa" to tytuł książki eurodeputowanego Radosława Sikorskiego, której promocja odbyła się w środę, 11 października w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew. Spotkanie z mieszkańcami Pleszewa było także okazją do rozmowy o zbliżających się wielkimi krokami wyborach parlamentarnych i roli Polski w Unii Europejskiej

Radosław Sikorski w Pleszewie

Spotkanie z Radosławem Sikorskim, posłem do Parlamentu Europejskiego, byłym ministrem obrony oraz spraw zagranicznych zorganizowano w środę, 11 października w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew. Polityk promował swoją najnowszą książkę "Polska. Stan państwa". To między innymi zbiór felietonów pochodzących z lat 2019 - 2022 dla tygodnika "Polityka".

Radosław Sikorski przyjechał do Pleszewa na zaproszenie Mariusza Witczaka, kandydata Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Spotkanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W sali zabrakło nawet miejsc siedzących i kilkanaście osób musiało stać. Okazało się również, że były minister, a obecnie europarlamentarzysta ma związki rodzinne z Pleszewem poprzez swoją babkę po kądzieli Febronię Eufemię Zientarską. To jej bracia czyli dziadkowie wujeczni Sikorskiego ks. prałat Roman Zientarski i ks. infułat Władysław Zientarski byli absolwentami pleszewskiego liceum. Władysławowi - kustoszowi Biblioteki Archidiecezjalnej w Gnieźnie, zawdzięczamy książeczką poświęconą dziejom kościoła Ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Radosław Sikorski nie przebierał w słowach w Pleszewie

Na spotkaniu w pleszewskiej bibliotece Radosław Sikorski opowiadał między innymi o tym, jak obecna sytuacja geopolityczna może wpłynąć na rozwój świata i Polski. Mówił o upolitycznionym i upokorzonym wojsku. Nie zabrakło również odniesień do obecnej sytuacji w Wojsku Polskim i złożeniu rezygnacji przez najważniejsze osoby w Wojsku Polskim.

- Czegoś takiego Polska jeszcze nie widziała! Dwie rezygnacje najważniejszych osób w wojsku, to wotum nieufności dla rządzących. Wojsko, tak jak media publiczne ma w konstytucji zapisaną apolityczność. Jak mam do wyboru wierzyć polskim generałom, a ministrowi Błaszczakowi to wiem, kto kłamie. Tak było w przypadku rakiety, która spadła na terytorium Polski. Najwyżsi rangą generałowie pokazali, że mają dość upartyjniania wojska, dość nieporadności, dość tego, że cywile zwalają na nich swoje przewiny, dość ujawniania planów operacyjnych Wojska Polskiego, dość szczucia na sojuszników. My wszyscy mamy dość drożyzny, dość upokarzania Polski na arenie międzynarodowej, dość kłamstw w telewizji publicznej, dość nieporadnej a agresywnej i kłamliwej władzy - podkreślał w Pleszewie Radosław Sikorski.

Zdaniem Radosława Sikorskiego Polska utraciła swoją wiarygodność na arenie międzynawowej. Polityka międzynarodowa jest prowadzona fatalnie, zaś rządzący zachowują się jak w powiedzeniu Po nas choćby potop. Sikorski mówił także o braku pieniędzy z Unii Europejskiej i braku możliwości pozyskania ich przez rząd PiS.

- Musimy przywrócić w Polsce kulturę państwową. Chiny wyglądają obecnie na potężnie, ale nie mają tego, co my mieliśmy, że po 4,8 czy 12 latach zmieniają się rządzący. Prędzej czy później kończą się pomysły. Putin jest w trzeciej dekadzie swoich rządów i wpadł na idiotyczny pomysł, aby najechać na Ukrainę. W Chinach demokracji nie ma i nie było nigdy. I tak mam nadzieję w przypadku Polski. Trzeba im powiedzieć dosyć! - mówił w pleszewskiej bibliotece.

Radosław Sikorski odniósł się również do podziałów w kraju, które za rządów Prawa i Sprawiedliwości mają wyjątkowo dużą siłę

- Ja im nie odbieram prawa do polskości, polskiego obywatelstwa. Część z nich kieruje się nie tylko pazernością, ale również patriotyzmem. Wzięli najbardziej jednolity naród w Europie i podzielili nas na pół. Możemy się różnić politycznie, ale może mieć wspólne fakty i wcale nie chodzi o kłamstwo Smoleńskie. Tak głębokie podziały nie są konieczne. Podzieli nas z premedytacją. Mam nadzieję, że to mu nie wystarczy do wygrania wyborów przez rządzących. Kraj podzielony jest krajem słabszym. Idźmy na wybory i zróbmy numer Kaczyńskiemu. Niech każdy z nas wykona po jednym telefonie. Przekonajcie choć jedną osobę, która się waha, czy wziąć udział w wyborach parlamentarnych - zaznaczał w Pleszewie

Nie zabrakło również tematu dotyczącego Unii Europejskiej.

- Kraj z upartyjnionymi sądami oczywiście nie może na dłuższą metę być w Unii Europejskiej. Unia jest niemożliwa bez tego, żeby wszystkie instytucje, we wszystkich państwach członkowskich, nawzajem sobie ufały. Na zachodzie Europy już są wątpliwości co do rzetelności naszych sądów. Jak państwo wiecie, hiszpańskie, holenderskie, irlandzkie sądy, jak dostają europejski nakaz aresztowania, to już nie stosują go automatycznie, tylko sprawdzają czy wydający go sąd był niezawisły - mówił minister w Pleszewie.

Skomentował również aferę wizową

- Za chwilę tak samo będzie z polskimi wizami Schengen. Rząd mówi, że to tylko 300 sprzedanych wiz, a chodzi o te 250 tysięcy, które dali ludziom spoza Europy. Oni świadomie sabotują strefę Schengen. Wyobraźmy sobie, co mówiłby Kaczyński, gdyby było na odwrót, gdyby to Niemcy dali ćwierć miliona wiz jakimś ludziom i gdyby ci ludzie przyjeżdżali do Polski. Kaczyński pierwszy domagałby się przywrócenia kontroli granicznych na Odrze - mówił eurodeputowany na spotkaniu z mieszkańcami Pleszewa.

Radosław Sikorski to obecny polityk Platformy Obywatelskiej i poseł do Parlamentu Europejskiego, ale ma za sobą karierę dziennikarską. Był reporterem wojennym w Afganistanie i Angoli w latach 1986-1989. Jako polityk pracował w rządzie Jerzego Buzka oraz minister obrony narodowej w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego w latach 2005-2007 , a w latach 2007-2014 jako minister spraw zagranicznych w rządach Donalda Tuska.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Rok w ogrodzie w Wielkopolsce. Telewizja odwiedziła przydomowy ogród pani Małgorzaty z Pleszewa. Jej ogród podziwiała cała Polska!

Rok w ogrodzie w Wielkopolsce. Telewizja odwiedziła przydomo...

Bal Integracyjny klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Tak dziś bawi się młodzież!

Bal Integracyjny klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego...

Pleszewski Klub Krwiodawców w 2023 roku zaplanował pięć akcji oddawania krwi. Ostatnia odbyła się w niedzielę, 8 października. Tym razem w Zajezdni Kultury stawiło się 155 osób

91. akcja oddawania krwi w Pleszewie. W Zajezdni Kultury sta...

Klasyczne zakończenie sezonu 2023. Do Gołuchowa zjechali się pasjonaci i miłośnicy starych samochodów

Klasyczne zakończenie sezonu 2023. Do Gołuchowa zjechali się...

Ekstremalny Różaniec 2023 w Pleszewie. Z różańcem w dłoni wyruszyli na ekstremalną trasę, bo szukają nadziei!

Ekstremalny Różaniec 2023 w Pleszewie. Z różańcem w dłoni wy...

Punkt dla Ciebie w Pleszewie. Nowa miejscówka dla młodzieży już otwarta. Tutaj mogą porozmawiać o swojej przyszłości

Punkt dla Ciebie w Pleszewie. Nowa miejscówka dla młodzieży ...

Kończy się pewna epoka. Tadeusz Rak, prezes firmy Spomasz Pleszewa odchodzi na emeryturę, ale nie mówi do widzenia

Kończy się pewna epoka. Tadeusz Rak, prezes firmy Spomasz Pl...

Gospodynie z Chocza wygrały wojewódzki konkurs kulinarny „Skarby wielkopolskiej spiżarni”

Jesienne Targi Rolno-Ogrodnicze AGROMARSZ w Marszewie. Gospo...

Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka spotkała się z młodzieżą. Sportowca takiego formatu w Pleszewie jeszcze nie było! Rozmowa pełna inspiracji

Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka spotkała się z młodzieżą. Sp...

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto