Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żonaci duchowni w kościele. Biskup wprowadza diakonat stały w diecezji kaliskiej

Ewelina Samulak-Andrzejczak
Ewelina Samulak-Andrzejczak
Archidiecezja Łódzka, zdjęcie ilustracyjne
Biskup kaliski Damian Bryl wprowadził w diecezji kaliskiej diakonat stały. Urząd diakona nie jest związany z przygotowaniem do kapłaństwa, ale sprawowany na sposób stały przez mężczyzn żyjących samotnie lub małżonków.

Biskup wprowadza diakonat stały w diecezji kaliskiej

Kandydatem do diakonatu stałego może zostać mężczyzna ochrzczony i bierzmowany, zarówno celibatariusz jak i mężczyzna żonaty oraz wdowiec. Kandydaci powołani do diakonatu jako nieżonaci są zobowiązani do życia w celibacie. W przypadku mężczyzn żonatych muszą oni przedłożyć świadectwo ślubu oraz zgodę żony. Nieżonaty kandydat może być dopuszczony do święceń dopiero po ukończeniu 25 roku życia, a żonaty po ukończeniu 35. roku życia i po 5 latach małżeństwa oraz nie później niż po ukończeniu 60. roku życia.

- Diakonat nie stanowi części kapłaństwa i nie pociąga funkcji kapłańskich. Diakonat przynależy jednak do stanu duchownego (…) Posługą najbardziej typową dla diakona jest pełnienie dzieł miłosierdzia, poprzez niesienie pomocy najbardziej potrzebującym oraz animowanie różnorakich działań charytatywnych. Zadaniem diakona stałego jest także głoszenie słowa Bożego, może on głosić homilie i kazania oraz prowadzić katechezę parafialną. Diakon stały wypełnia również posługę liturgiczną poprzez wykonywanie czynności diakońskich podczas sprawowanie sakramentów: udzielanie chrztu, rozdzielanie Komunii Świętej, asystowanie i błogosławienie związków małżeńskich, udzielanie wiatyku umierającym oraz przewodniczenie nabożeństwom (np. różańcowe czy Gorzkie Żale), sprawowanie sakramentaliów, przewodniczenie obrzędowi żałobnemu i pogrzebowemu – podaje biskup kaliski Damian Bryl w liście do wiernych.

Czytaj także:

Co zrobić, żeby zostać diakonem?

Kandydaci na diakonów powinni zgłosić się do dyrektora Ośrodka Formacji, który sprawdzi czy nie występują nieprawidłowości do święceń (m.in. opinia psychologiczna) oraz czy spełnione są warunki formalne. Kandydat musi zwrócić się z pisemną prośbą o dopuszczenie do formacji do biskupa oraz dołącza niezbędne dokumenty, a później razem z proboszczem parafii, z której pochodzi oraz małżonką (jeśli jest w związku małżeńskim) spotyka się z biskupem, który podejmie ostateczną decyzję o dopuszczeniu do formacji.

Okres propedeutyczny, czyli rozeznanie przez kandydata i Kościół powołania kandydata trwa pół roku. Później następuje okres kandydatury, czyli bezpośrednie przygotowanie mężczyzny do roli diakona, które trwa trzy lata. W czasie pełnienia roli diakona organizowane są dla nich rekolekcje i szkolenia.

Chętni powinni zgłosić się najpierw do swojego proboszcza, a później do Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Diecezji Kaliskiej, które mieści się przy Seminarium Duchownym. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDZIECIE TUTAJ

ZOBACZ TAKŻE:

Kaliszanka mistrzynią Polski we fryzjerstwie. Wywalczyła zło...

Gwiazdor serialu „Ranczo” na Dniu Kobiet w Liskowie. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żonaci duchowni w kościele. Biskup wprowadza diakonat stały w diecezji kaliskiej - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto