Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieniły się przepisy dotyczące przyjmowania młodzieży do Ochotniczych Hufców Pracy

red
Zmieniły się kryteria dotyczące przyjmowania młodzieży do Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Od tego roku szansę na przyjęcie mają też osoby, które w danym roku kalendarzowym nie ukończyły jeszcze 15 roku życia . Do tej pory możliwość podjęcia nauki w placówce miały osoby mające ukończone w danym roku minimum 15 lat. Zmiany są wynikiem nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Placówka taka, jak CKiW w Pleszewie przyjmuje młodzież do VII i VIII klasy szkoły podstawowej, oraz do Szkoły Branżowej I stopnia.

Zmiany wynikają z art. 191 Kodeksu Pracy, który dotyczy zasad zatrudniania młodocianych. W praktyce oznacza to, że osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołą podstawową, a nie ma 15 lat- może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym kończy 15 lat. Osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemająca 15 lat, z wyjątkiem osoby, o której mowa w § 21 artykułu -może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu. Z kolei paragraf § 23 mówi o tym, że osoba, która nie ukończyła ośmioletniej szkoły podstawowej, niemająca 15 lat - może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

- Zmiany teoretycznie są niewielkie, jednak w praktyce sporo wnoszą. Dzięki nim szansę na podjęcie nauki w takich placówkach, jak nasza - dostanie więcej młodych ludzi. Do tej pory konieczne było ukończenie przez potencjalnego ucznia 15 roku życia w momencie składania dokumentów. Od tego roku szkolnego przyszły podopieczny piętnaste urodziny może mieć nawet 31 grudnia i nie będzie to stało na przeszkodzie w podjęciu nauki w naszej placówce.- tłumaczy Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum.

O przyjęcie do CKiW może starać się młodzież z całej Polski znajdująca się w trudnej sytuacji życiowej spowodowanej m.in. niepowodzeniami szkolnymi,opóźnieniem w nauce, niespełnianiem obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki, trudną sytuacją materialną, pochodzeniem ze środowisk zagrożonych niedostosowaniem społecznym lub z rodziny niepełnej, wielodzietnej, dotkniętej bezrobociem, symptomami przemocy, sieroctwem naturalnym lub społecznym. Obowiązujące przepisy na mocy postanowień sądów rodzinnych pozwalają również na to, aby do OHP mogli być kierowani uczestnicy, wobec których zastosowano środek wychowawczy opisany w art. 6 pkt. 6 Ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich (tj. Dz.U.18.0.969). Zgodę na takie przyjęcie wydaje jednak kierownik jednostki opiekuńczo- wychowawczej, do której uczestnik został skierowany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto