Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmieniamy Wielkopolskę. Biblioteka w Opatówku ma wyjątkową siedzibę ZDJĘCIA

Andrzej Kurzyński
Andrzej Kurzyński
Biblioteka w Opatówku ma wyjątkową siedzibę. Zabytkowa cukierenka otwarta
Biblioteka w Opatówku ma wyjątkową siedzibę. Zabytkowa cukierenka otwarta Andrzej Kurzyński
Gminna Biblioteka Publiczna w Opatówku ma wyjątkową siedzibę. Placówka wprowadziła się do kompleksowo odrestaurowanego, zabytkowego budynku zwanego cukierenką. Oficjalne otwarcie odbyło się w niedzielę, 8 grudnia. Uroczystość została połączona z obchodami 70-lecia opatóweckiej książnicy i 20-lecia powierzenia jej zadań biblioteki powiatowej.

Tak zwana cukierenka, to budynek pochodzący najprawdopodobniej z pierwszej połowy XIX wieku. Dokładna data jego wybudowania nie jest znana. Wybudowanie domku gotyckiego przypisywane jest generałowi Józefowi Zajączkowi, choć na planie Opatówka z 1824 r. nie ma tego budynku. Nie ma go również na planie z 1835 r. Wzmianka o budynku pojawia się w dokumentach z 1862 roku.

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę mieściła się tutaj siedziba Narodowej Organizacji Kobiet. Pod koniec lat 30. XX w. do wybuchu wojny w Cukierni działała wytwórnia cukierków. W czasie II wojny światowej mieszkał w Cukierni doktor Kazimierz Siwiński. Jego gabinet lekarski znajdował się na piętrze. Tam doktor, zaangażowany w pracę konspiracyjną, został aresztowany przez Gestapo. W marcu 1942 r. zginął w masowej egzekucji wraz z grupą innych Polaków w Zgierzu.

Po 1945 r. w budynku zamieszkali lokatorzy. Budynek nie remontowany niszczał. Aż wreszcie władze Opatówka znalazły pomysł na jego zaadaptowanie.

Budynek ma bardzo bogatą historię. Był on budynkiem gminnym. Później przeszedł w prywatne ręce i kiedy pojawił się nasz pomysł, na to aby ten budynek, jako jeden z najstarszych w Opatówku i związanych z jego historią wrócił w publiczne ręce, odkupiliśmy go przeszło trzy lata temu. Uznaliśmy, że będzie to miejsce publiczne i mieścić się tutaj będzie Gminna Biblioteka Publiczna w Opatówku – mówi burmistrz Sebastian Wardęcki.

Rewitalizacja budynku kosztowała 2 miliony złotych. Samorząd otrzymał na ten cel dofinansowanie unijne. Prace były prowadzone pod okiem konserwatora zabytków. Wnętrze zostało przebudowane. Dobudowano dziedziniec oraz dodatkowe skrzydło. Zaadaptowano piwnicę oraz pomieszczenia na pierwszym piętrze. Organizacja spotkań z pisarzami, wernisaży, konkursów, czy mini koncertów nie będzie już problemem.

- Wszystko mamy nowe i funkcjonalne. Ogromnie cieszymy się z sali multimedialnej ponieważ prowadzimy bardzo szeroką działalność edukacyjną promująca czytelnictwo. W poprzedniej siedzibie musieliśmy wynosić meble, żeby rozbić jakiekolwiek zajęcia z dziećmi. Teraz mamy zupełnie inny komfort pracy. Robimy spotkania autorskie, warsztaty, a także szereg spotkań dla bibliotekarzy z powiatu kaliskiego. Tak jak w 1997 roku bibliotekarze cieszyli się z pierwszego komputera, to teraz w 2019 roku cieszą się ze zlewozmywaka. Przez 70 lat nie mieliśmy takiego sprzętu – mówi Małgorzata Matysiak, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatówku.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby Gminnej Biblioteki Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku została połączona z obchodami 70-lecia opatóweckiej książnicy i 20-lecia powierzenia jej zadań biblioteki powiatowej. Obchody odbyły się w Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.

Mikołajkowe morsowanie w Szałem pod Kaliszem

Morsy Kalisz. Mikołajkowa kąpiel i charytatywna zbiórka. ZDJĘCIA


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto