Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złote Gody Koła Gospodyń Wiejskich w Borucinie

RED
Złote Gody pań z KGW w Borucinie
Złote Gody pań z KGW w Borucinie Sandra Perlińska
Złote Gody pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Borucinie. To już 50 lat działalności KGW w Borucinie. Za nimi jubileuszowe spotkanie.

Koło Gospodyń Wiejskich w Borucinie obchodzi 50. urodziny. Jubileusz zbiega się z obchodami 1050 - lecia Chrztu Polski. Kiedy w 1966 roku świętowano hucznie 1000 - lecie Państwa Polskiego, w Borucinie panie tworzyły Koło Gospodyń Wiejskich. Od pół wieku są siłą napędową życia społecznego i kulturalnego całej wsi. I to boruciniankom, między innymi, a nie diabłowi Borucie, niewielka wioska na obrzeżach gminy Pleszew, zawdzięcza swoją świetność. Bo wsią diabła jest Borucin tylko z nazwy. Jak głosi legenda - Szegotha de Boruczino, szlachcic herbu Wczele, założył ją w 1412 roku, nazywając Boruta - właśnie na cześć demona. A to przecież tu, w Borucinie, w XVII wieku przyszedł na świat Jan Aleksander Lipski - infułat w Choczu, podkanclerz koronny, kardynał, prymas Polski. Pochowano go na Wawelu, a serce w kryształowej urnie spoczywa w kolegiacie w Choczu. I szczycą się nim w Borucinie. I pamięć o nim pielęgnują. Nie w każdej wiosce rodzi się prymas Polski.
Ale też nie w każdej wiosce jest organizacja, która od pół działa i wciąż jest atrakcyjna, bo zapisują się do niej kolejne pokolenia borucinianek. A zaczęło się od Stanisławy, którą sołtys Andrzej Szczepański nazywa „matką - założycielką”, nie tylko dlatego, że z jej inicjatywy powstało Koło Gospodyń Wiejskich, ale też dlatego, że obecnie pierwszą damą w borucińskim kole jest jej córka – Katarzyna Szczepańska. Historia zatoczyła koło, a władza w KGW pozostała w rodzinie.
KGW w roku 1966 założyły 22 borucinianki. Prawie każda rodzina miała swoją przedstawicielkę w KGW, bo członkostwo niosło za sobą korzyści. Ewa Galewska podkreśla, że tylko członkinie mogły dostać kurczęta, pasze dla zwierząt, a raz w roku nawet rajstopy dla siebie i skarpety dla synów czy mężów. Później formuła KGW nieco się zmieniła, a wspólna zabawa stała się ważniejsza od kurczaków czy rajstop. Borucinianie licznie uczestniczyli w wieczorkach tanecznych, zabawach sylwestrowych, czy spotkaniach z okazji Dnia Kobiet. Emilia Zdziebkowska – najstarsza mieszkanka Borucina wspomina, że orkiestra tak grała, że cała sala drżała. Przez wiele lat KGW organizowało również Gwiazdkę dla dzieci. To właśnie zięć 96-letniej pani Emilii, Stefan Zasowski, ku uciesze dzieci, co roku w grudniu ubierał się w czerwono-biały strój i rozdawał prezenty. Świąteczne spotkania mieszkańców wioski, zawsze przy drożdżowym cieście, kończyły wspólne tańce. Borucinianki zrzeszone w KGW uczestniczyły w licznych kursach gotowania i pieczenia, pokazach np. potraw z ryb, czy konkursach na najpiękniejszy ogródek.
Cztery lata temu KGW włączyło się w organizację 600 - lecia swojej wsi. Panie wykazały się nie tylko kulinarnymi umiejętnościami, ale również artystycznymi. Tak powstał zespół „Jarzębinki” z Borucina i piosenka na cześć wsi „Hej, hej Borucin”. Słowa ułożyły borucinianki pod kierunkiem Hanny Karalus.
A zaśpiewały jedenastozwrotkową piosenkę cztery panie: Irena Hypka, Ewa Galewska, Katarzyna Szczepańska i Beata Zdziebkowska. Oczywiście w ludowych strojach. Jej refren „Hej, hej Borucin – Ukochana wiosko – Myślimy o Tobie – z Miłością i troską” rozbrzmiewa teraz na wielu spotkaniach.
Przewodniczące KGW się zmieniały. Kronika odnotowała nazwiska: Stanisławy Raś, Marii Filipiak, Beaty Zdziebkowskiej, Ewy Galewskiej oraz Katarzyny Szczepańskiej. Większość pań do dziś pozostało w KGW. W jubileuszowym roku Koła trwają w nim: Agnieszka Olech, Irena Michalska, Marcela Szczepańska, Liliana Szczepańska, Urszula Szczepańska, Beata Zdziebkowska, Stanisława Raś, Irena Hypka, Hanna Karalus, Ewa Galewska oraz Katarzyna Szczepańska.
Borucin jest maleńki. Liczba domostw nie przekracza 30, a liczbą mieszkańców – 200. Nie ma tu szkoły, nie ma kościoła, ale są ludzie, dzięki którym życie w Borucinie nabiera barw. Są to niewątpliwie członkinie Koła Gospodyń Wiejskich, które w 2016 roku obchodzi Złote Gody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto