18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Zjazd absolwentów pleszewskiego liceum im. Stanisława Staszica

PF
Zjazd Absolwentów pleszewskiego liceum ogólokształcącego
Zjazd Absolwentów pleszewskiego liceum ogólokształcącego PF
Po latach, wrócili do znanych sobie miejsc i ludzi, przywołali w pamięci wspomnienia o tych, którzy się tylko zmienili i o tych, których już z nimi nie ma, bo są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina. Nie zapomnieli o tym uczestnicy Zjazdu Absolwentów, który odbył się dziś w murach pleszewskiego ogólniaka

Zjazd absolwentów pleszewskiego LO

To był niezwykły dzień dla pleszewskiego ogólniaka, który świętował 95-lecie powstania szkoły wraz ze zjazdem absolwentów. Tłumy na korytarzach, podniosła atmosfera przepojona sentymentalną podróżą w czasie i radością płynącą ze spotkania po latach, bo gdy odbierali świadectwa maturalne mieli po 20 lat. Dziś lat już nieco przybyło i zmieniło się wiele, ale we wszystkich pozostał duch młodości. Wszyscy tego dnia chcieli nacieszyć obecnością szkolnych przyjaciół, odszukać swoich nauczycieli... albo odwrotnie - swoich wychowanków.

Świętowanie rozpoczęto od mszy św. w kościele farnym, którą koncelebrował absolwent Staszica ksiądz biskup Andrzej Dziuba, po niej uczestnicy przemaszerowali do Domu Parafialnego, gdzie odbyła się część oficjalna. NIe brakowało na niej przemówień, gratulacji i prezentów i prezentacji muzycznych talentów uczniów i absolwentów . Później z towarzyszeniem okiestry dętej przemaszerowano do budynku szkoły, gdzie odsłonięto tablicę z naziwskami dyrektorów oraz poczęstowano urodzinowym tortem. W auli otwarto wystawę uczniów i absolwentów, którzy mogli pochwalić się swoimi talentami.

Ten wyjątkowy dzień, pełen wzruszeń, radości i refleksji staje się dzisiaj kolejną kartą w historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Wpisując się w księgę przeszłości na długo jednak pozostanie żywą kartą w pamięci uczestników zjazdu.

Absolwenci wspominają

Jest jednak przeszłość, która, kiedy wraca, daje poczucie siły. Śmiało można tak powiedzieć o spotkaniach w klsach, gdzie absolwenci uczestniczący w zjedzie zgodnie przyznawali, że najbardziej pamiętają o surowych nauczycielach, o tych, którzy dbali o to, żeby w szkolnej ławie nikomu się nie nudziło. - Dziś dajemy sobie w życiu radę sami, bez nauczycieli, ale dzięki nim - podkreślał jeden z uczestników zjazdu.

Absolwenci podkreślali również, że szkoła to nie tylko miejsce do nauki. - Tu rodziły się pierwsze miłości a na wagary chodzili nawet ci, po których dziś nikt by się tego nie spodziewa - wspomina pani Elżbieta i dodaje - Wspomina się miło wszystkie wagary, wszystkie ucieczki, wszystkie przekręty, które się robiło, nie wiem dlaczego tak jest. Każdy bał się wtedy wrócić do domu i wrócić na drugi dzień do szkoły, a jednak to się najmilej wspomina.

- Spotkałam dziś koleżankę, której nie widziałam 15 lat. To ona mnie poznała - przyznaje pani Anna i wspominająć dodaje, że zawsze bała się ściąga. - Pamiętam, jak koleżanka, która siedziała na egzaminie z języka polskiego przede mną ściągała.Tak się za nią denerwowałam, że przez pół godziny nie mogłam nic napisać. - mówi z uśmiechem na twarzy

Historia

Przeszłość szkoły to już prawie wiek.W ciągu 95 lat szkołę ukończyły tysiące absolwentów. Najdalej zaszła Hanna Suchocka - maturzystka z roku 1963 - premier rządu RP w latach 1992/93, potem ambasador RP w Watykanie. W kilkutysięcznym gronie absolwentów jest biskup łowicki Andrzej Dziuba, rektor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu prof. Bronisław Marciniak - obaj zdawali maturę w roku 1968.

Pleszewskie liceum kończyła wicestarosta Dorota Czaplicka, obaj wiceburmistrzowie Pleszewa Arkadiusz Ptak i Andrzej Jędruszek, wójt Gołuchowa Marek Zdunek, wielu lekarzy, nauczycieli, aktor Tomasz Bednarek.

Wśród absolwentów są przedstawiciele kilku pokoleń. Wszak pleszewska Alma Mater istnieje od roku 1919.

RELACJA ZE ZJAZDU ABSOLWENTÓW PLESZEWSKIEGO OGÓLNIAKA W NAJNOWSZYM NUMERZE GAZETY PLESZEWSKIEJ

Biesiada w Sevie

Będzie nowe święto państwowe?

Wideo

Dodaj ogłoszenie