Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów. Ziemia pielęgnowana jest naszą żywicielką". Rolnicy z gminy Chocz świętowali zakończenie żniw

Damian Cieślak
Rolnicy z gminy Chocz świętowali zakończenie żniw. Parafialno-gminne dożynki odbyły się na terenie przy Zespole Szkół.

- Wszyscy z szacunkiem i uznaniem myślimy o naszych rolnikach. Chleb produkowany od wieków przez mieszkańców polskiej wsi jest dla nas podstawą egzystencji. Ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów. Ziemia pielęgnowana jest naszą żywicielką. Z wdzięcznością pochylamy głowy przed tymi, którzy tę ziemię uprawiają. Dziękujemy wam, że mamy ten cudowny, życiodajny chleb - mówił burmistrz Marian Wielgosik. - Plony zostały sprzątnięte. Mamy je w spichlerzach. Nadszedł czas świętowania i cieszenia się z tych zbiorów. Ten rok był trudny. Susza dotknęła najlepszych, wielkopolskich rolników. Dzięki waszej pracy jednak nie zabraknie chleba na naszych stołach. Chciałbym podziękować za wasze spracowane ręce, za pot, który wylewacie na polach. Rolnikiem jest się przez cały rok, 24 godziny na dobę. Życzę, aby w waszych gospodarstwach wiodło się jak najlepiej - dodawał starosta Maciej Wasielewski. Dobre słowo w kierunku rolników skierowali również m.in.: Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego V, VII i VIII kadencji i Mateusz Bukowski, kierownik Biuro Powiatowego ARiMR w Pleszewie.

Uroczystość rozpoczęła się o 16.00 polową mszą świętą, którą odprawił proboszcz o. Medard Hajdus. Nabożeństwo uświetnił akompaniament Orkiestry Dętej GOK. Tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował Zespół Ludowy "Cekowianki". Starostowie święta plonów: Grażyna Durska z Nowego Oleśca i Michał Lisiecki, mieszkaniec Kuźni, w towarzystwie Dominiki Kaźmierskiej, przekazali chleb i wieniec na ręce burmistrza Mariana Wielgosika, starosty Macieja Wasielewskiego i przewodniczącej rady miejskiej Anny Koniewicz-Kruk. Za pośrednictwem wyżej wymienionych osób dożynkowy chleb trafił do mieszkańców.

Kolejny punkt programu stanowiła Estrada Folkloru prowadzona przez Małgorzatę Godorowską. Na scenie zaprezentowały się: Zespół Śpiewaczy "Łąkocanie" z Łąkocin, Kapela Ludowa "Furmany" z Gorzyc Wielkich, Zespół Śpiewaczy "Jankowianie" z Jankowa Zaleśnego i Zespół Śpiewaczy "Cekowianki".

W ramach targów sztuki ludowej swoje prace prezentowały: Marianna Filipiak (słomkarstwo i plecionkarstwo), Stanisława Kowalska (haft snutka i układanie czepców) i Jolanta Majorowicz (ozdoby z papieru). Na warsztatach prowadzonych przez Honoratę Majorowicz-Dahlke każdy mógł spróbować swoich sił w tworzeniu ozdób świątecznych. Panie przyjechały do Chocza z Dąbrowy, Goliny i Kalisza.

Podczas dożynek nie zabrakło staropolskiego jedzenia i atrakcji dla najmłodszych. Gwiazdą wieczoru był discopolowy zespół Soleo. Całość zamknęła zabawa taneczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto