Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zatrucie tlenkiem węgla w Kaliszu. Trzy osoby poszkodowane [FOTO, WIDEO]

AND
Zatrucie tlenkiem węgla na ulicy Ułańskiej w Kaliszu
Zatrucie tlenkiem węgla na ulicy Ułańskiej w Kaliszu AND
Zatrucie tlenkiem węgla miało miejsce w jednym z bloków przy ulicy Ułańskiej w Kaliszu. Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem. Trzy osoby zostały poszkodowane.

Tlenek węgla najprawdopodobniej ulatniał się z urządzenia gazowego. W jednym z pokoi leżał nieprzytomny 15-latek. Na miejsce wezwano strażaków, którzy jako pierwsi pomogli poszkodowanym osobom. Ratownicy wyprowadzili je na zewnątrz i udzielili im pomocy.

Strażacki miernik wskazał, że w mieszkaniu stężenie tlenku węgla wnosiło około 300 ppm. Przebywanie przez około 2-3 godziny w pomieszczeniu o takim stężeniu tlenku węgla powoduje bóle głowy, ale w dłuższej perspektywie zagrożenie może okazać się nawet śmiertelne.

Na szczęście tragedii udało się uniknąć. Objawy zatrucia pojawiły się jeszcze zanim lokatorzy poszli spać. Strażacy wezwali także pogotowie ratunkowe, które zajęło się poszkodowanymi domownikami oraz pogotowie gazowe. Na miejscu zjawił się również przedstawiciel spółdzielni mieszkaniowej. Ostatecznie podjęto decyzję o odcięciu gazu w całym pionie jednej z klatek schodowych.

Tlenek węgla, popularnie zwany czadem jest bezbarwnym i bezwonnym silnie trującym gazem. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. Uniemożliwia prawidłowe rozprowadzanie tlenu we krwi i powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów. Jeżeli używasz węgla i drewna, dokonuj okresowych przeglądów nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.

Gdy używamy gazu ziemnego czy oleju opałowego – nie rzadziej niż raz na pół roku. Zarządca budynku lub
właściciel ma obowiązek m.in. przeglądu instalacji wentylacyjnej nie rzadziej niż raz w roku.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla to ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, oddech przyspieszony i nieregularny, senność, nudności. Pamiętajmy, że osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, a także zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodujà, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeżeli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Jak więc ratować zaczadzonego? Należy zapewnić mu dopływ świeżego powietrza: natychmiast otwórz okna i drzwi, by z pomieszczenia usunąć truciznę, jak najszybciej wynieś go na świeże powietrze, rozluźnij mu ubranie – rozepnij pasek, guziki, ale nie rozbieraj go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, niezwłocznie przystąp do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca. Wezwij służby ratownicze:

Co robić, aby być bezpiecznym: Przede wszystkim należy zapewnić prawidłową wentylację pomieszczeń, stosować mikrowentylację okien i drzwi, nigdy nie zasłaniać kratek wentylacyjnych, z pomocą fachowców dokonywać okresowych przeglądów komina, urządzeń grzewczych i instalacji wentylacyjnej. Można też zainstalować elektroniczne czujki tlenku węgla w tej części domu, w której sypia rodzina.

Zatrucie tlenkiem węgla w bloku przy ulicy Ułańskiej w Kaliszu

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto