Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast gimnazjalistów, w CKiW OHP będą się uczyć uczniowie siódmych i ósmych klas szkół podstawowych

red.
W czerwcu tego roku po raz ostatni mury Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie opuścili absolwenci gimnazjum. To efekt reformy edukacji, która zakładała całkowite ich wygaszenie. Aktualnie placówka przygotowuje się do przyjęcia nowych uczniów do szkoły podstawowej do klasy VII i VIII. Szanse na naukę ma przede wszystkim młodzież pochodząca z rodzin defaworyzowanych, dotkniętych i zagrożonych bezrobociem oraz wymagających socjalizacji.

Szkoła podstawowa działająca w CKiW nie jest typową podstawówką w klasycznym rozumieniu, zajmuje się bowiem przysposobieniem uczniów do pracy w zawodach takich, jak: ogrodnik, kucharz, krawiec, tapicer, murarz - tynkarz, ślusarz, cukiernik, fryzjer, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Dzięki temu przez cztery dni w tygodniu odbywają zajęcia w szkole, a jeden dzień spędzają na praktykach. Nie zdobywają w ten sposób zawodowych kwalifikacji, bo te daje im ukończenie szkoły branżowej czyli dawnej zawodowej o konkretnym profilu. Mają za to status pracownika młodocianego oraz indywidualną umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego i otrzymują wynagrodzenie.

- Należy pamiętać, że OHP jest instytucją, której zadaniem jest pomaganie określonej grupie młodzieży. Mam tu na myśli młodych ludzi, którzy nie tylko mają problemy z nauką, ale pochodzą z tzw. trudnych środowisk. To nie tylko osoby wywodzące się ze społeczności zagrożonych wykluczeniem społecznym, ale i też mieszkających w miejscach, gdzie istnieje duże ryzyko bezrobocia. Nauka w takiej placówce, jak nasza - daje im możliwość ukończenia szkoły podstawowej, a w perspektywie zdobycie zawodu w szkole branżowej I stopnia - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrekor Centrum.

Do szkoły podstawowej w CKiW OHP w Pleszewie są przyjmowani uczniowie w wieku od 15 do 18 lat. Przewidziano również wyjątki, bowiem o przyjęcie mogą starać się osoby, które nie ukończyły jeszcze 15 roku życia.

- Nauka w szkole jest bezpłatna. Ponadto nasi podopieczni mają szansę na zamieszkanie w internacie, który znajduje się na terenie kampusu. Gwarantujemy im również wyżywienie. Dlatego możliwe jest przyjmowanie do Centrum uczniów nawet z najdalszych zakątków kraju, a warto podkreślić, że nasza placówka jest jedyną tego rodzaju instytucją OHP działającą na terenie Wielkopolski - dodaje Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora CKiW.

Jednak nie samą nauką uczniowie żyją. CKiW oprócz wykształcenia zapewnia również młodzieży szereg zajęć pozalekcyjnych. Są to różnego rodzaju kółka zainteresowań, ponadto regularnie organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi, spotkania profilaktyczne ze służbami mundurowymi i ratunkowymi. W kalendarzu nie brakuje też wycieczek krajowych i zagranicznych, dzięki którym uczniowie mogą zwiedzić najciekawsze zakątki Polski i Europy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto