Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Gołuchowie po remoncie. Park przepięknie odbija się w nowych oknach ZDJĘCIA

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Zamek w Gołuchowie po remoncie. Park przepięknie odbija się w nowych oknach
Zamek w Gołuchowie po remoncie. Park przepięknie odbija się w nowych oknach Bartłomiej Hypki
Już wiosną będzie można zwiedzać ponownie gołuchowski zamek. Zakończył się pierwszy etap remontu zabytkowego obiektu, podczas którego wymieniono lub poddano renowacji 150 okien oraz drzwi.

Zamek w Gołuchowie został 4 maja 2022 roku zamknięty dla zwiedzających i przez ostatnie miesiące trwały tam prace związane z wymianą i renowacją okien i drzwi. Równolegle artefakty, które mieści muzeum zostały poddane konserwacji.

- W zamku zostało wymienionych 100 okien, a 50 zostało poddanych renowacji. Wymieniono również wszystkie drzwi zewnętrzne, czyli prowadzące od dziedzińca do głównych pomieszczeń - mówi Paulina Vogt-Wawrzyniak, kierownik muzeum w Gołuchowie. - Okna, które zostały wymienione, zostały wykonane z drewna dębowego. Ciekawa jest też konstrukcja okien - otwierają się teraz do wewnątrz, co ułatwia nam ich mycie. Ponadto zatrzymują one promienie UV, a wszystkie szyby zewnętrzne są wykonane ze szkła walcowanego, które wspaniale odbija park

Również drzwi zostały gruntownie odnowione - od elementów drewnianych, po okucia, aż po każdą śrubkę. Zostały także dorobione elementy, których brakowało. Wzorowano się na archiwalnych zdjęciach.

Ostatni tak duży remont odbył się w zamku 50 lat temu. Wówczas położono nowe instalacje, zabezpieczono zabytkowe stropy oraz wymieniono część podłóg.

Koszt wymiany i konserwacji stolarki okiennej i drzwiowej to prawie 2,8 mln zł i został zrealizowany z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To nie koniec remontów

- W kolejnym etapie przeprowadzony zostanie remont elewacji. Zostanie on podzielony na dwa lata. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się się przeprowadzić prace od strony dziedzińca. I w kolejnym roku na zewnątrz - wyjaśnia Paulina Vogt-Wawrzyniak.

Prawdopodobnie podczas remontu będzie możliwość zwiedzania zamku.

400-letnia historia zamku

Historia zamku wznoszącego się nad rzeczką Trzemną w Gołuchowie liczy ponad 400 lat. Bryła zamku - po restauracji w XIX wieku - tylko pozornie ma jednolity charakter renesansu francuskiego. W rzeczywistości jej obecny kształt to rezultat trzech faz budowlanych.

Od 1951 roku zamek jest częścią Muzeum Narodowego w Poznaniu. Nowy gospodarz wyposażył sale zamkowe we własne zbiory, m.in. wspaniałe gobeliny, renesansowe malarstwo europejskie, rzadkie okazy mebli, kolekcję rzemiosła artystycznego. W miarę upływu czasu powracają do Gołuchowa zabytki pochodzące z kolekcji Izabelli Działyńskiej.

Zobacz także:

Żegnaj "dziurello". Zbiornik na wodę na Głównym Rynku w Kaliszu zostanie zasypany

Żegnaj "dziurello". Zbiornik na wodę na Głównym Rynku w Kali...

Wicemarszałek z gospodarską wizytą w gminie Godziesze Wielkie

Wicemarszałek z gospodarską wizytą w gminie Godziesze Wielkie ZDJĘCIA

Oddział szturmowy kaliskiej policji, lata 30. XX w.

Święto Policji. Kaliscy policjanci z czasów dwudziestolecia ...


Obserwuj nas także na Google News

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamek w Gołuchowie po remoncie. Park przepięknie odbija się w nowych oknach ZDJĘCIA - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto