Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy [ZDJĘCIA]

Irena Kuczyńska
Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy
Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy Sławomira Malinowska
Ludowcy zjechali w niedzielę do Dobrzycy, aby przy obelisku Stanisława Mikołajczyka wspominać sylwetkę i zasługi premiera, związanego z ziemią pleszewską.

Zaduszki Mikołajczykowskie w Dobrzycy

Zaduszki Mikołajczykowskie obchodzi się w Dobrzycy od 1988 roku. Zwykle w pierwszą niedzielę grudnia zjeżdżają do Dobrzycy ludowcy z całego regionu. Najpierw modlą się w kościele pw. św. Tekli, po czym przechodzą na rynek, gdzie pod obeliskiem Stanisława Mikołajczyka składają kwiaty i palą znicze.

W tym roku na Zaduszki Mikołajczykowskie do Dobrzycy przyjechał europoseł Andrzej Grzyb, poseł Piotr Walkowski, Jan Grzesiek - radny sejmiku, wicemarszałek Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, starosta pleszewski Maciej Wasielewski, szef ZP PSL Sławomir Spychaj. Pomysłodawcy Zaduszek Mikołajczykowskich Michała Karalusa nie było wczoraj w Dobrzycy.

Stanisław Mikołajczyk mieszkał w gminie Dobrzyca.
W kronice parafialnej kościoła pw. św. Tekli w Dobrzycy pod datą 3 grudnia 1945 roku ówczesny proboszcz, ks. Stanisław Śniatała wpisał: W poniedziałek, dnia 3 grudnia odbył się chrzest Kazimierza Józefa Ignasiaka, syna gospodarza Antoniego, którego do chrztu świętego trzymał wicepremier Rządu obecnego p. Stanisław Mikołajczyk, prezes PSL, szwagier Ignasiaka. Mimo że dopiero dziś rano dostojny chrzestny swój przyjazd zaanonsował, zebrało się gapiów w Kościele dużo, miasto przybrało się we flagi. Po chrzcie p. Premier z ojcem chrzestnięcia, kumoszką (kumoszka – matka chrzestna, którą była Joanna Dutkiewicz – Mielcarz, mieszkająca do dziś w Dobrzycy) i swym adjutantem wstąpili na probostwo i zabawili pół godziny. Jest moim dawnym znajomym, bo pochodzi ze Strzyżewa, uczęszczał do mnie na naukę katechizmową, brał ode mnie książki do czytania, gdy jeszcze biblioteka KSM była niewielką – a także dawałem mu ślub 21.10.1924 z Cecylią Ignasiakówną. Miło mi stwierdzić, że p. Mikołajczykowi kariera polityczna w głowie nie przewróciła i przynajmniej wobec mnie zachował się jak dawniejszy uczeń i wychowanek, a nie jak dostojna eminencja i działacz głośny nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. /WIKIPEDIA/

Stanisław Mikołajczyk (ur. 18 lipca 1901 w Dorsten-Holsterhausen, zm. 13 grudnia 1966 w Waszyngtonie) – polski polityk, przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego, poseł na Sejm II RP (III kadencji), premier rządu RP na uchodźstwie, po II wojnie światowej poseł do Krajowej Rady Narodowej i na Sejm Ustawodawczy, wicepremier i minister rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej.

W 2000 jego prochy zostały sprowadzone do Polski. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. Przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim w Poznaniu znajduje się również pomnik Stanisława Mikołajczyka.

Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 1 czerwca 2000 "w uznaniu wybitnych zasług dla niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej" odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto