Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zaćmienie Księżyca 2018: Kiedy i gdzie oglądać najdłuższe zaćmienie od 100 lat?

RED
Pawel Relikowski/Głos Wielkopolski
Wieczorem nastąpi pełne zaćmienie Księżyca - nie przegapcie tego! Do kolejnego takiego dojdzie bowiem za przeszło 100 lat...

Wieczorem każdy powinien znaleźć chwilę, aby zaobserwować na niebie piękne i rzadko spotykane zjawisko, jakim jest całkowite zaćmienie Księżyca. Kolejna taka okazja - warto to sobie zapamiętać - może już nam się nie powtórzyć. Szkoda więc byłoby przegapić coś takiego!

Zaćmienie Księżyca to zjawisko astronomiczne, które możemy zaobserwować, gdy Ziemia, Słońce i Księżyc znajdą się w odpowiedniej konfiguracji. O jaki układ chodzi? Otóż nasza planeta musi być pomiędzy gwiazdą a Księżycem w pełni.

Ostatni raz zaćmienie Księżyca w Polsce mogliśmy obserwować we wrześniu 2015 roku. Dzisiaj - w piątek 27 lipca - będzie ono wyjątkowe, gdyż najdłuższe od 100 lat! Rozpocznie się około godziny 21.30, natomiast apogeum nastąpi po niecałej godzinie - o 22.20. Całość zjawiska będzie trwała ponad 1 godz. 40 minut.

Przez ten czas księżyc będzie wydawał nam się mniejszy niż zwykle, a jego tarcza przyjmie kolory w odcieniach brązu lub czerwieni. Według astronomów kolejny raz tak długie zaćmienie wystąpi dopiero za ponad 100 lat - w 2123 roku.

Do obserwacji zaćmienia Księżyca nie potrzebujemy tak naprawdę żadnego sprzętu optycznego. Trzeba jednak znaleźć odpowiednie do tego miejsce. Musi być tam ciemno i cicho, aby nie zakłócić odbioru naszym zmysłom. Co ważne, oddalone powinno być ono od miejskich świateł i musi być odsłonięty południowy i południowo-wschodni horyzont.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto