MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za nieodpowiednie dokarmianie możesz dostać mandat! Kluczowe zasady karmienia ptaków

Natalia Nowotna
Natalia Nowotna
Tomasz Andrzejewski
Dokarmianie ptaków to nie tylko pomoc, ale także odpowiedzialność, której warto się podjąć świadomie. Organizacja WWF przedstawiła pięć kluczowych zasad, które pomogą w zapewnieniu ptakom bezpiecznego wsparcia. Czy za ich nieodpowiednie dokarmianie może grozić mandat?

Organizacja WWF przedstawiła pięć zasad, które pomogą uniknąć błędów podczas dokarmiania ptaków.

  1. Albo regularnie albo wcale - gdy ptaki przyzwyczają się do miejsca i ustalonych porcji pożywienia, stają się zależne od regularnych dostaw. Nagła przerwa może im zaszkodzić bardziej niż brak wsparcia.
  2. Odpowiednie menu - unikaj karmienia ptaków odpadkami, a zamiast tego postaw na zdrowe opcje, takie jak nieosolony słonecznik, różne ziarna zbóż, owoce czy nieprażone orzechy.
  3. Nie zapomnij o wodzie - woda jest niezbędna dla ptaków przez cały rok.
  4. Ład i porządek w karmniku - upewnij się, że zarówno karmnik, jak i miejsce pod nim są utrzymane w czystości. Niezjedzone resztki jedzenia mogą stać się siedliskiem bakterii i pasożytów.
  5. Zapobiegaj, zamiast leczyć - wspieraj naturalne środowisko ptaków, sadząc krzewy owocowe, które zapewnią schronienie i pokarm.

Czy za dokarmianie ptaków grozi mandat?

Resztki pozostawionego dla ptaków jedzenia przyczyniają się do zanieczyszczania miejsc publicznych. Mogą one niestety przyciągać nie tylko ptaki, ale również szczury i myszy. Nie ma kodeksu, który wprost zabrania dokarmiania ptaków, jednak strażnik miejski może powołać się na artykuł 145 Kodeksu wykroczeń:

„Ten, kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, w szczególności drogę, ulicę, plac, trawnik lub ogród podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Za nieodpowiednie dokarmianie możesz dostać mandat! Kluczowe zasady karmienia ptaków - Szamotuły Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto