Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z regionu. Śmiertelna ofiara czadu w Korotoszynie. Zmarł 75-letni mężczyzna

SJ, Marcin Szyndrowski
arch. PSP Krotoszyn
W czwartek 9 stycznia 2020 roku w Krotoszynie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarł 75-letni mężczyzna.

W czwartek, 9 stycznia o godzinie 10:06 do PSP w Krotoszynie wpłynęło zgłoszenie o możliwości pojawienia się tlenku węgla w jednym z mieszkań przy ulicy Koźmińskiej w Krotoszynie.

- Mieszkanka Krotoszyna poinformowała nas, że u jej ojca doszło do zatrzymania funkcji życiowych. Niezwłocznie wysłano tam funkcjonariuszy - informuje Bartosz Karwik, zastępca rzecznika prasowego krotoszyńskiej policji.

Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów straży pożarnej, ratownicy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego i wyposażeni w urządzenia pomiarowe weszli do mieszkania gdzie znaleźli leżącego mężczyznę. Natychmiast przystąpili do sprawdzenia funkcji życiowych nieprzytomnej osoby. Niestety na ratunek było już za późno. Ofiarą tlenku węgla był 75-letni mężczyzna.

Urządzenie pomiarowe, w które wyposażeni byli strażacy potwierdziło obecność tlenku węgla, co prawdopodobnie było przyczyną śmierci mężczyzny. Po przewietrzeniu mieszkania ponownie sprawdzono wszystkie pomieszczenia w budynku, potwierdzając likwidację zagrożenia. Na tym działania straży pożarnej trwające 48 minut zakończono i zastępy wróciły do miejsca stacjonowania.

W działaniach udział brały trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.

To już kolejna ofiara czadu w regionie. W grudniu w Kaliszu w wyniku zatrucia tlenkiem węgla zmarł 44-latek.
ZOBACZ TAKŻE: Tragedia w Kaliszu. Pierwsza ofiara czadu tej zimy

Strażacy po raz kolejny apelują

Czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest: bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku.

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

Aby zapobiec zatruciom, a nawet śmierci powinniśmy zainstalować w domu lub mieszkaniu czujniki tlenku węgla. Czujka poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny zaalarmuje o podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu. Koszt takiego urządzenia jest niewspółmierny z korzyściami które możemy osiągnąć!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto