Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z regionu: Odra dotarła do Ostrowa Wielkopolskiego! Odnotowano pierwszy od 18 lat przypadek zachorowania

Sandra Perlińska
archiwum NM
W Ostrowie Wielkopolskim odnotowano pierwszy od 18 lat przypadek zachorowania na odrę. W całym kraju to już 150 przypadków.

Jak podaje Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna do końca października 2018 r. w Wielkopolsce odnotowano w porównaniu z rokiem poprzednim (2017 r. - 26 zachorowań) znaczący spadek liczby zachorowań - zarejestrowano 8 przypadków (6 potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi, 2 na podstawie objawów klinicznych). Większość przypadków dotyczyła zachorowań importowanych z Ukrainy (6 zachorowań). Cztery z nich to zachorowania w Poznaniu oraz po jednym w Ostrowie Wielkopolskim i Kępnie, a także w Czarnkowie i Kole. Przypadek zachorowania w Ostrowie Wielkopolskim dotyczy osoby dorosłej i nieszczepionej.

Powikłania odry
Powikłania po odrze mogą zakończyć się zgonem, czym najbardziej zagrożone są dzieci poniżej 5 r.ż. oraz dorośli po 20 r.ż. Najczęstszymi powikłaniami są: zapalenie mózgu zapalenia układu oddechowego (najczęściej płuc) zapalenie ucha środkowego ślepota Rzadziej zdarzają się zapalenia mięśnia sercowego, wątroby i innych narządów.

Odra w Ostrowie Wielkopolskim

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny mgr farm. Tadeusz Andrzej Biliński przypomina, że odra jest to ostra zakaźna i bardzo zaraźliwa choroba wirusowa, objawiająca się typową grudkowo-plamistą wysypką, gorączką i co najmniej jednym z następujących objawów: kaszel, nieżyt nosa, zapalenie spojówek. - Odrą można się zarazić poprzez drogę kropelkową lub powietrzno-kropelkową, przez bezpośredni kontakt z zakażonym, rzadko przez przedmioty zanieczyszczone wydzieliną z nosa i gardła - podkreśla.

Odra występuje na całym świecie. Jednak Tadeusz Andrzej Biliński zaznacza, że prowadzenie na szeroką skale w latach 60-tych szczepień przeciw odrze spowodowało zmniejszenie zapadalności i umieralności.
- Największe zachorowanie na odrę w naszym powiecie miało miejsce w 1998 roku, zanotowano wtedy 123 przypadki. W roku 1999 zanotowano już tylko 1 przypadek zachorowania. Od roku 2000 do 2017 w powiecie ostrowskim nie zanotowano zachorowań na odrę - wyjaśnia Tadeusz Andrzej Biliński. W Ostrowie odnotowano 1 przypadek zachorowania. Nie ma na razie mowy o epidemii.

Szczepienia

Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna przypomina, że szczepienia w Polsce wprowadzono już w latach 1972-1974, nie cieszyły się one jednak wielkim zainteresowaniem. Na początku szczepienia wykonywano żywą szczepionką atenuowaną. Do obowiązkowego programu szczepień, szczepienia przeciwodrowe dla dzieci w wieku 13-15 miesięcy wprowadzono w 1975 roku W pierwszych latach realizacji szczepień zainteresowanie szczepieniami nie było duże, wielu rodziców odrzucało lub opóźniało ich wykonanie. Dopiero w 1978 roku zaszczepiono zgodnie z kalendarzem szczepień 50% podlegających szczepieniu dzieci. W 1991 roku wprowadzono do kalendarza szczepień drugie szczepienie przeciwko odrze w 8 roku życia, a później przesunięto drugą dawkę na 7 rok życia. W 2004 roku zastąpiono monowalentną szczepionkę przeciwko odrze refundowaną szczepionką trójwalentną MMR. Od 2005 roku schemat szczepień przeciw odrze obejmuje podanie pierwszej dawki (podstawowej) w 13-14 mięsiącu życia oraz drugiej dawki (przypominającej) w 10 roku życia. Stosuje się żywą, atenuowaną skojarzoną szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) podawano podskórnie.

Od 2005 roku drugą dawkę szczepionki MMR podaje się dzieciom w wieku 10 lat.

W Polsce dzięki obowiązkowym szczepieniom dla dzieci oraz zalecanym dla wybranych grup osób dorosłych można skutecznie się chronić przed zachorowaniem na odrę. Dzieci ze styczności, które nie chorowały na odrę i nie były szczepione, mogą być zaszczepione przeciw odrze w ciągu 72 godzin od momentu kontaktu, co chroni je przed zachorowaniem i zapobiega szerzeniu się epidemii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto