Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa na rynku: Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje

pf
W ramach Pleszewskich spotkań z historią, od 1 marca 2012 roku na pleszewskim rynku prezentowana jest wystawa Poznańskiego BEP IPN pt. „Zbrodnia Katyńska. Wielkopolanie w dołach śmierci Katynia, Charkowa i Miednoje”. Wystawa zorganizowana przez pleszewskie koło Polskiego Towarzystwa Historycznego we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Pleszew prezentuje kwestie dotyczące zbrodni katyńskiej. Inicjatorami wystawy są Maciej Grzesiński i Janusz Waliszewski a jej prezentacja jest możliwa dzięki uprzejmości Mirosława Śliwy, który zapewnił organizatorom transport elementów wystawy.

W kwietniu tego roku przypada kolejna 69 rocznica odkrycia mogił w lesie katyńskim jednak warto pamiętać, że pod nazwą „zbrodnia katyńska” kryje się ogół zbrodni dokonanych przez władze sowieckie na obywatelach polskich, od agresji sowieckiej na Polskę 17 września 1939 roku do początku wojny niemiecko sowieckiej w czerwcu 1941 roku. Zbrodnie te, dokonywane w różnych miejscach Związku Sowieckiego m.in. w Charkowie, Twerze, Kijowie i w Mińsku, kosztowały życie przeszło 30 tysięcy Polaków należących do elity naszego państwa. Warto dodać, że równolegle do zbrodni sowieckich, pod okupacją niemiecką, dokonywano eksterminacji polskich elit w ramach Akcji AB co stanowi wymowny dowód ścisłej współpracy obu totalitaryzmów. Prezentowana ekspozycja, oprócz ogólnych kwestii dotyczących zagadnienia zbrodni sowieckich i ich genezy, takich jak sojusz przeciw Polsce dwóch ościennych mocarstw, opis uruchamiania sowieckiej machiny zbrodni wiosną 1940 r. czy wreszcie sprawę kłamstwa katyńskiego, posiada również mocno rozbudowany wątek wielkopolski. Przedstawiono w nim sylwetki Wielkopolan zamordowanych w lesie katyńskim i więzieniach NWKD w Charkowie i Kalininie. Wśród ukazanych postaci znaleźli się ziemianie, urzędnicy państwowi, nauczyciele, wojskowi i osoby tzw. wolnych zawodów, którzy poprzez urodzenie, pracę bądź studia związani byli z Ziemią Wielkopolską. Na unikalnych, często nigdzie nie publikowanych zdjęciach ukazano ich życie rodzinne i zawodowe, a także korespondencję słaną do najbliższych z obozów jenieckich Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa.
Organizatorzy zachęcają do obejrzenia wystawy, która poszerzy wiedzę historyczną i choć przez chwilę pozwoli zadumać się nad tragicznymi losami Ojczyzny i naszych przodków.

Podziękowania dla Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta za złożenie wystawy na pleszewskim rynku.

Pleszew.naszemiasto.pl - dołącz do naszej społeczności w portalu Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto