Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wykłady i warsztaty za nami, przed nami Turniej Gier Planszowych. Biblioteka Publiczna MiG realizuje projekt "Pleszew dla Niepodległej"

Damian Cieślak
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew otrzymała kolejne dofinansowanie do opracowanego przez pracowników książnicy projektu. W ramach przedsięwzięcia „Pleszew dla Niepodległej” powstaje wyjątkowa gra. Kto zaangażował się w jej powstanie? Jak przebiegał proces tworzenia? Kiedy odbędzie się promocja?

Głównym celem projektu jest stworzenie przez młodzież gry planszowej związanej z przebiegiem powstanie wielkopolskiego na terenie ziemi pleszewskiej. Do zrealizowania tego zadania potrzebnych było kilka elementów. Pierwszy to przybliżenie szczegółów dotyczących przebiegu walk toczących się na przełomie lat 1918–1919 oraz sylwetek osób z naszego powiatu, które brały w nich aktywny udział. Drugi to poznanie tajników projektowania gier planszowych. Poszczególne zagadnienia młodzieży przedstawili lokalni historycy oraz trenerzy z Fundacji Animatorów i Twórców Kultury TRACH.

Wykłady i warsztaty
Cel wyznaczony. Tematyka i zakres zadania określona, eksperci wybrani, młodzież gotowa do pracy. Można więc zaczynać. Realizacja projektu rozpoczęła się w czerwcu. W bibliotece pojawili się młodzi ludzie, którzy mieli okazją wysłuchać dwóch wykładów dotyczących jedynego zwycięskiego zrywu narodowowyzwoleńczego. „Powstanie Wielkopolskie – przyczyny i przebieg” oraz „Mieszkańcy Ziemi Pleszewskiej w Powstaniu Wielkopolskim” - to tytuły wystąpień lokalnych historyków: Roberta Kuźduba oraz Janusza Waliszewskiego.

Następnym etapem realizacji projektu były dwudniowe warsztaty, prowadzone przez Michała Sieńko i Przemysława Wojtkowiaka - trenerów z Fundacji Animatorów i Twórców Kultury TRACH. Jest to organizacja realizująca projekty związane głównie z grami bez prądu, czyli grami planszowymi, miejskimi, fabularnymi czy larpami.

Młodzież podczas zajęć poznała teorię projektowania gier planszowych. Zadaniem uczestników warsztatów było stworzenie czterech własnych, unikatowych prototypów gier planszowych związanych z przebiegiem powstania wielkopolskiego na ziemi pleszewskiej. Zajęcia zakończyły się wyborem jednego modelu gry, łączącego różne elementy z powstałych prototypów. W dalszej kolejności prace nad powstaniem planszówki będą polegały na stworzeniu jej prototypu oraz testowaniu go w siedzibie biblioteki.

Jesienny turniej
Na tym realizacja projektu „Pleszew dla Niepodległej nie zakończy się. Jesienią w Bibliotece Publicznej MiG Pleszew zostanie zorganizowany Turniej Gier Planszowych, który będzie jednocześnie promocją wydanej gry i podsumowaniem przedsięwzięcia.

Partnerem biblioteki w realizacji projektu „Pleszew dla Niepodległej” jest Fundacja Animacja. Cykl zajęć zorganizowano w ramach projektu „Pleszew dla Niepodległej” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Nieudana próba nad La Manche. Franky Zapata spadł do wody podczas przelotu na flyboardzie

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto