Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjazdy kulturoznawcze, poznawanie historii i lokalnych tradycji, spotkania integracyjne. Wszystko w ramach projektu "Europa Przyszłości"

Damian Cieślak
W gminie Gizałki w okresie letnim realizowany był projekt o międzynarodowym znaczeniu pod hasłem "Europa Przyszłości". Przedsięwzięcie otrzymało poparcie Komisji Europejskiej oraz dofinansowanie w ramach programu „Europa dla obywateli”.

Udział w projekcie wzięli mieszkańcy z partnerskich gmin europejskich: Apen- Niemcy, Momignies – Belgia, Anor – Francja, Spišské Vlachy– Słowacja, Bácsalmás – Węgry, Gizałki – Polska. Uczestnicy reprezentowali wspólnoty samorządowe oraz różne ugrupowania społeczne działające na rzecz wspólnego dobra obywateli Europy. Do udziału w projekcie zaproszono organizacje pozarządowe z terenu gminy Gizałki, mieszkańców oraz krajowe gminy partnerskie. W ramach projektu nastąpiło również symboliczne jubileuszowe reaktywowanie umów z okazji 15 lat współpracy gmin: Gizałki i Bácsalmás.

Uczestnicy projektu wzięli udział w wyjazdach kulturoznawczych do miejsc dziedzictwa kulturowego, poznawali polskie tradycje regionalne w skansenie Bicz, miejsca polskiej historii, w których przeszłość powiązana jest z teraźniejszością. Odbyło się spotkanie integracyjne z przedstawicielami organizacji społecznych z terenu gminy Gizałki.

Realizowany projekt był dostępny dla wszystkich obywateli, bez jakiejkolwiek formy dyskryminacji ze względu na pochodzenie rasowe lub etniczne, religię lub przekonania, niepełnosprawność, wiek. Promował wzajemne zrozumienie i tolerancję, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju pełnej szacunku, dynamicznej i wieloaspektowej tożsamości europejskiej. Wpłynął na zaangażowanie się i solidarność młodych ludzi.

- Zrealizowanie projektu umożliwiło: zrozumienie przez obywateli historii Unii i jej różnorodności, podniesienie świadomości pamięci, wspólnej historii i wartości oraz celu funkcjonowania wspólnoty europejskiej; promowanie pokoju, jego wartości i dobrobytu mieszkańców Europy; zachęcił do demokratycznego i obywatelskiego uczestnictwa obywateli na szczeblu Unii, wpłynął na promowanie możliwości zaangażowania społecznego i międzykulturowego; wypracowanie stanowiska na temat przyszłości Europy; umożliwił zrozumienie problemu eurosceptycyzmu; pozwolił na wypracowanie stanowiska w kwestii solidarności w czasach kryzysu; podniesienie świadomości o wartościach Unii Europejskiej, które wspierają europejski pokój oraz dobrobyt Europejczyków; debaty i dyskusje wskazały dobre pomysły potrzebne do zaangażowania się obywateli, promowania wolontariatu oraz działania na rzecz dobra wspólnej Europy; wzmocniona zostanie wspólna odpowiedzialność za rozwój Unii Europejskiej - podkreśla sekretarz gminy Anna Glapa.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto