MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Poradnik wyborcy. Jak głosować, aby głos był ważny?

Anna Borowiak
Anna Borowiak
Adam Jankowski
Wybory samorządowe odbędą się już w niedzielę, 7 kwietnia. Tam, gdzie potrzebna będzie druga tura, zostanie ona przeprowadzona 21 kwietnia. W jaki sposób głosować, by nasz głos był ważny? Jaki dokument zabrać do lokalu wyborczego? Podpowiadamy, co trzeba zrobić, żeby mieć pewność, że oddało się ważny głos.

Według danych Państwowej Komisji Wyborczej, w tegorocznych wyborach samorządowych jest do obsadzenia 39 776 mandatów radnych gmin i miast, 6 230 radnych powiatów oraz 552 radnych sejmików wojewódzkich.

W wyborach samorządowych 2024 wybranych zostanie 1 548 wójtów gmin, 822 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. O funkcje te ubiega się 6 689 osób.

Wybory samorządowe 2024. Jaki dokument zabrać z sobą?

Do lokalu wyborczego należy udać się z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości. Musi być to dokument ze zdjęciem. Nie musi to być jednak dowód tożsamości. Można zabrać ze sobą także paszport, legitymację studencką czy np. prawo jazdy. Tożsamość potwierdzić można też za pomocą aplikacji mObywatel.

Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00. Zdarza się, że przez długie kolejki osoby, które odpowiednio wcześniej do nich dołączyły, nie zdążą oddać głosu do 21:00. Nie muszą się jednak martwić. Jeżeli stoją w kolejce uformowanej przed zaplanowaną godziną zamknięcia lokalu wyborczego, zgodnie z obowiązującymi procedurami mają prawo zagłosować.

Jak wyglądają karty do głosowania?

Po sprawdzeniu tożsamości i tego, czy wyborca jest uprawniony do głosowania w tym obwodzie, członek komisji wyborczej wydaje komplet 4 kart do głosowania z nazwiskami kandydatów:

  • na szarym tle do rady gminy
  • na żółtym tle do rady powiatu
  • na niebieskim tle do sejmiku województwa
  • na różowym tle z nazwiskami kandydatów na wójta burmistrza lub prezydenta miasta

Mieszkańcy miast na prawach powiatu otrzymają 3 karty - bez listy do rady powiatu.

Trzeba zwrócić uwagę, aby każda karta była ostemplowana pieczęcią obwodowej komisji wyborczej. Odbiór pakietu trzeba potwierdzić obowiązkowo w spisie wyborców.

Jak głosować, aby głos był ważny?

Należy na każdej z otrzymanych kart postawić znak "X" (stanowiący co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce przy nazwisku tylko jednego kandydata. Warto pamiętać, że głos na dwóch i więcej kandydatów na którejkolwiek z kart zostanie uznany za nieważny. „X” można umieścić na jednej karcie tylko raz. Głos nie będzie liczyć się również wtedy, gdy w kratce zabraknie „X” czy przecięcia, a pojawi się inny symbol, np. narysowany przez wyborcę kwiatek.

W szczególnych okolicznościach, w których w wyborach na wójta, burmistrza lub prezydenta uczestniczy tylko jeden kandydat, na karcie do głosowania będą kratki oznaczone słowem „TAK” i „NIE”. Wyborca głosuje na kandydata, stawiając znak „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata, jeśli chce udzielić mu poparcia. Postawienie znaku „X” w kratce oznaczonej słowem „NIE” oznacza, że jest to głos ważny oddany przeciwko wyborowi kandydata.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto