Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Worek cebuli albo marchewki wyjdzie taniej niż na kilogramy? Sprawdzamy, czy zapas zawsze się opłaca

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Pod koniec września GUS szacował: W uprawach marchwi i pietruszki obserwuje się pękanie korzeni spowodowane intensywnymi opadami deszczu i szybkim przyrostem biologicznej masy roślin. Niższa też może być jakość plonu cebuli.
Pod koniec września GUS szacował: W uprawach marchwi i pietruszki obserwuje się pękanie korzeni spowodowane intensywnymi opadami deszczu i szybkim przyrostem biologicznej masy roślin. Niższa też może być jakość plonu cebuli. unsplash.com/ Thomas Gamstaetter
Zapas warzyw, podobnie jak innych produktów daje nam większe poczucie bezpieczeństwa, panowania nad sytuacją. Szczególnie pokazała to pandemia, gdy gromadziliśmy tony jedzenia i środków czystości. Kupowanie większych ilości bywa też często tańsze. Często, ale nie zawsze, zwłaszcza gdy nieumiejętnie przechowujemy np. ziemniaki lub kupujemy więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść. Ile kosztuje worek cebuli, marchewki, papryki lub ziemniaków i czy zawsze jest taniej, niż na kilogramy na straganie?

Spis treści

Zapas warzyw opłaca się pod pewnymi warunkami

Przechowywanie warzyw i owoców zimą jest łatwiejsze, ponieważ niektóre pomieszczenia naturalnie przyjmują rolę chłodni. Piwnica, garaż, spiżarnia a może kopiec, jeśli mamy działkę, może przez wiele miesięcy utrzymać nasze ziemniaki czy marchewki w dobrej kondycji.

Miejsce dla warzyw powinno być chłodne i ciemne, niektóre potrzebują większej wilgotności powietrza, ale nie mogą stać w wodzie. Z kolei cebulę przechowujemy w miejscu o małej wilgotności. Przestrzenie magazynowania warzyw czy owoców nie mogą być ogrzewane.

Zbiory ziemniaków
Według oceny GUS zbiory ziemniaków szacuje się na ok. 5,5 mln t, czyli mniej od zbiorów ubiegłorocznych o 9 proc. pixabay.com/Alexei_other

Co ważne, nie każde produkty mogą przebywać w jednym pomieszczeniu. Koniecznie trzeba rozdzielić np. jabłka od warzyw, ponieważ przyspieszą dojrzewanie tych drugich, wydzielając etylen. Tu podpowiadamy, jak długo można przechowywać warzywa, z podziałem na trwałe, średniotrwałe i nietrwałe.

Sprawdź też: Sposób na szybsze zbiory warzyw wiosną. Zadziałaj pod koniec roku. Sąsiadki pozazdroszczą!

Jeśli kupimy więcej, niż jesteśmy w stanie zjeść w czasie odpowiednim dla trwałości danego warzywa albo trzymamy zapas w ciepłej kuchni, jesteśmy skazani na wyrzucenie psujących się produktów, a tym samym straty. Wówczas z pewnością taniej nie wyjdzie. Może w naszym przypadku lepsze okażą się bieżące zakupy?

Ceny warzyw na kilogramy na targowiskach

Na targowisku w województwie łódzkim w październiku płaci się średnio za kilogram cebuli 5,50 zł/kg, marchew 2,50 zł, tyle samo za ziemniaki, 3,50 zł za buraki ćwikłowe, 7 zł za główkę kapusty. Papryka czerwona jest w cenie 8,50 zł/kg, wynika z notowań Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

W Małopolskim ODR odnotowano od 9 do 15 października następujące stawki na targowiskach:

 • buraki ćwikłowe 2,09 zł/kg
 • cebula 2,94 zł/kg
 • kapusta biała 1,44 zł/kg lub 5 zł/sztuka
 • marchew 2,18 zł/kg
 • papryka czerwona 6,18 zł/kg

Ile kosztuje worek cebuli?

Jeśli mamy warunki i chcemy kupić więcej, to ile wydamy na worek warzyw? Sprawdzamy ogłoszenia rolników w październiku 2023. Zaglądamy m.in. na Wielkopolski e-bazarek, ogłoszenie z powiatu szamotulskiego: „Sprzedam cebule w łusce, obieraną ręcznie. Cebula z wiosennego siewu. Pakowana po 10 kg. Sortowana na 3 wielkości. Cena 1,20 zł/kg”. Podobnie niskie stawki można niekiedy znaleźć na popularnych portalach ogłoszeniowych w ofertach prosto z gospodarstwa.

Inne przykłady rolniczych ogłoszeń workowanej cebuli:

 • Kujawsko-Pomorskie: Oferuje cebulę w workach 15 kg. Cena za worek 28 zł.
 • Lubelskie. Możemy kupić cebulę prosto z gospodarstwa, z którym była uprawiana. Sprzedaż detaliczna i hurtowa. Luzem lub workowana. Cena 2 zł/kg.
 • Łódzkie. Worek żółtej cebuli 15 kg za 20 zł. Autor zapewnia, że jest sucha i idealna do użytku domowego oraz dłuższego przechowywania. Cena za kg 1,30 zł.
 • Opolskie. Polska cebula czerwona świeża 10 kg za 39 zł.

Marchewka i ziemniaki w workach. Jaka cena za 5 albo 10 kg?

W workach można kupić rzecz jasna nie tylko cebulę. Największy wybór dotyczy ziemniaków, sporo jest marchewki, kapusty, papryki.* Mazowieckie. Ekologiczna świeża i chrupiąca papryka w workach 5 kg za 30 zł;

 • Kujawsko-pomorskie. Ziemniaki odmiany Queen Anne, pakowane w worek 15 kg za 20 zł;
 • Śląskie. Sprzedam kapustę białą, cena za kg 1,5 zł. Pakowana w workach po 20 kg.
 • Opolskie. Sprzedam ziemniaki jadalne odmiany Jurek, pakowane w worek 15 kg za 15 zł;
 • Wielkopolskie. Papryka czerwona i żółta I i II gatunku, pakowane w karton 5 kg lub worki po 10 kg, cena za kilogram 6,5 zł;
 • Pomorskie. Sprzedam marchew jadalną, mytą lub nie. Worki po 10 kg za 1 zł /kg.

Zatem marchewkę workowaną czy ziemniaki można kupić w przeliczeniu na kilogramy za 1 zł. Na targowiskach czy w sklepach trudno dziś o taką cenę.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Worek cebuli albo marchewki wyjdzie taniej niż na kilogramy? Sprawdzamy, czy zapas zawsze się opłaca - Strefa Agro

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto