MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wojenne ścieżki st. strzelca Franciszka Garbarka [ZDJĘCIA]

OPRAC.: Redakcja
Zdjęcia archiwalne udostępnione przez Drużynę Tradycji 70 PP
Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty udostępniła kolejne unikatowe zdjęcia. Tym razem to fotografie dokumentujące wojenne ścieżki st. strzelca Franciszka Garbarka. Drużyna otrzymała je od syna ich bohatera - Andrzeja Garbarka.

Fotografie pochodzą z przysięgi w 70 PP Pleszew (1938), ze służby w KOP Czortków (1939) i w PSZ na Zachodzie (1944-46). Największą część kolekcji stanowią jednak zdjęcia z niewoli niemieckiej (1941-44).

FRANCISZEK GARBAREK ur. się 9.X.1915 r. w Małgowie (niem. Sommerhof), powiat Krotoszyn. Syn Antoniego i Stanisławy z d. Półrolniczak. Z zawodu był krawcem. Powołany do służby wojskowej 22.III.1938 w 70 Pułku Piechoty w Pleszewie. W 1939 wysłany jako uzupełnienie wiosenne na Podole do Pułku KOP „Czortków”. Służył w 14 Batalionie Granicznym KOP „Borszczów”, 1 kompania „Mielnica”. Kompania obsadzała 2 strażnice nad granicą radziecką i 4 nad granicą rumuńską. Po agresji ZSRR 17.IX.1939 kompania wycofała się bez strat i 18.IX. ewakuowała się do Rumunii. Rozbrojona w Czerniowcach. F. Garbarek został internowany w obozie tymczasowym w Babadag w płn. Dobrudży, następnie w Turnu-Severin i w Târgu Jiu. W lutym 1941 r. polscy żołnierze zostali przekazani Niemcom. Koleją przewieziono ich do stalagu XVII-A w Kaisersteinbruch w płn. Austrii. Nr jeniecki F. Garbarka 43493. Przebywał następnie w stalagach X-B w Sandbostel i X-A w Schleswig. Pracował w warsztacie krawieckim. Po wyzwoleniu obozu przez aliantów w 1944 wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Stacjonował w XI Zgrupowaniu Szeregowych PSZ w Eckernförde w brytyjskiej strefie okupacyjnej. Przydział: warsztat szewski. Wrócił do Polski 9.V.1946. Przywiózł ze sobą niewiele rzeczy; nożyczki, brzytwę i ... skórzaną smycz od pistoletu. W kraju został niemile powitamy. - Za jaką Polskę wyście walczyli? - pytał złośliwie urzędnik w punkcie etapowym Państwowego Urzędu Repatriacyjnego w Szczecinie. - Walczyliśmy za Ojczyznę - odpowiedział Franciszek Garbarek.
Zmarł 13.XII.1990 r. we Wrześni.

Opr. Tomasz Wojtala

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto