Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Miasta i Gminy Pleszew aktywnie włączyły się w walkę o czyste powietrze

red
Walka ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza w Mieście i Gminie Pleszew to jedno z większych wyzwań w najbliższych latach. Sukces będzie zależał od wielu czynników: inwestycji, dodatkowych regulacji prawnych oraz świadomości mieszkańców. Wsparciem tej walki są programy Kociołek i Czyste Powietrze, które pozwalają otrzymać dofinansowanie na wymianę kotła lub termomodernizację. Rośnie również liczba ekointerwencji straży miejskiej

Biorąc pod uwagę niechlubne miejsce Pleszewa na smogowej mapie Polski i Europy (według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, Pleszew w 2018 roku był wśród najbardziej zatrutych pyłem PM 2,5 polskich miast, które wchodzą w skład 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, Pleszewa w tym europejskim rankingu był na miejscu 14.), można by rzecz, że to nie tylko czas na czyste powietrze, ale, że to czas najwyższy.

Walka o czyste powietrze

Walka o czyste powietrze w Pleszewie nadal trwa. Od czasu objęcia fotela burmistrza przez Arkadiusza Ptak, jest o jeden z priorytetów. Pomysłów na rozwiązanie problemu jest w gminie kilka. Jednak jak podkreśla Arkadiusz Ptak widoczna poprawa będzie możliwa dopiero na przestrzeni 10 lat. Za przykład podał Leszno, gdzie przez dekadę znacznie udało się zniwelować szkodliwe dla zdrowia PM10 i PM 2,5. Pomóc w tych staraniach mają również strażnicy miejscy. - Działalność strażników ma być nastawiona na dbanie o czystość i estetykę miasta - i to się nie zmieniło - podkreślał burmistrz Pleszewa i dodał, że strażnicy mogą pracować również w niektóre soboty.

Kontrole straży miejskiej
Od ubiegłego roku strażnicy miejscy sprawdzają, czym mieszkańcy Miasta i Gminy palą w piecach. Do tej pory odwiedzili już ponad półtora tysiąca posesji. Wystawiano mandaty i prowadzono działania edukacyjne na temat ograniczania emisji.

W tym okresie strażnicy miejscy z Eko Patrolu odwiedzili już 1324 nieruchomości w Pleszewie i 222 na wsi. Do tej pory nieprawidłowości ujawniono w 87 przypadkach. Wśród spalanych odpadów strażnicy znaleźli takie rzeczy, jak płyty wiórowe ze starych mebli czy plastikowe opakowania. W sumie funkcjonariusze straży miejskiej wystawili 43 mandaty. Zwykle interweniują sąsiedzi, jeśli zauważą, że z komina w sąsiednim domu wydobywa się gęsty dym, to dzwonią po strażników.

Program "Kociołek"
Za złą jakość powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym, odpowiadają przede wszystkim przestarzałe piece. A najważniejszą barierą do pokonania są koszty. Nie każdy może sobie również pozwolić na wymianę pieca na nowszy. Władze Pleszewa wiedzą, że jednym z kluczowych elementów walki ze smogiem są dofinansowania do tego rodzaju inwestycji.

Od 2017 roku na terenie Miasta i Gminy Pleszew działa program „Kociołek”. Dotacja udzielana jest na likwidację starych kotłów miałowych lub pieców kaflowych i zastąpienie ich kotłem na ekogroszek, ogrzewaniem gazowym lub elektrycznym.

Inwestycje mają dotyczyć budynków mieszkalnych lub budynków mających lokale mieszkalne. Dotacja wynosi 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 3 tys. zł w przypadku wymiany kotłów na paliwo stałe o wyższych parametrach oraz 5 tys. zł w przypadku wymiany z kotła na paliwo stałe na ogrzewanie gazowe lub elektryczne.

W pierwszym roku działalności programu „Kociołek” złożono 90 wniosków spełniających warunki. Z dofinansowania skorzystało 45 mieszkańców, a łączna kwota przeznaczona z budżetu miasta wyniosła ponad 172 tysiące złotych. W 2018 roku do magistratu wpłynęło 66 wniosków, z czego 58 otrzymało dotację na wymianę pieca na łączną kwotę blisko 300 tysięcy złotych.

W tym roku podpisano już 104 umowy na kwotę 500 tysięcy złotych. 45 umów na kwotę 152 tysięcy złotych zostało już rozliczonych. Już w trakcie tegorocznego naboru okazało się, że liczba środków przeznaczonych na ten cel będzie za mała. Dlatego władze miasta zdecydowały się o zwiększenie o 100 tysięcy złotych puli na program „Kociołek”, ale nadal nie jest to w stanie pokryć wszystkich wniosków, które wpłynęły do Wydziału Ochrony Środowiska pleszewskiego magistratu.

Program Czyste Powietrze
Samorząd Miasta i Gminy Pleszew uruchomił w Wydziale Ochrony Środowiska punkt doradczy w zakresie realizacji rządowego programu “Czyste Powietrze”. Oferuje on dotacje i pożyczki na wymianę źródeł ciepła lub termomodernizację budynków.

- Szczegółowe informacje można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska przy Placu Kościelnym 1: w poniedziałki w godz. 13.30-16.30 oraz od wtorku do piątku w godz. 8.00-10.00 - podkreśla Anna Bogacz, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Pleszew.

W ciągu miesiąca złożono już 9 wniosków, a kolejne 4 są w trakcie realizacji. Z porad punktu informacyjnego skorzystało już ponad 70 mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto