Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirus ASF nadal zagraża hodowcom

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum nasze miasto
Wirus ASF nie odpuszcza wielkopolskim hodowcom. Chorobę potwierdzono na jednej z ogromnych farm trzody chlewnej w powiecie międzychodzkim. W związku z tą sytuacją 28 maja w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Od jesieni ubiegłego roku, aż do 1 maja 2021 roku w Wielkopolsce nie odnotowano przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń. Wówczas w powiecie szamotulskim (m. Bielawy) odstrzelono dzika, który jak się później okazało był nosicielem ASF. Podobne przypadki odnotowywano na granicy powiatów kaliskiego oraz tureckiego, w miejscowości Psarki w powiecie szamotulskim oraz w powiecie międzychodzkim. 26 maja przypadek wystąpienia ogniska afrykańskiego pomoru świń ujawniono na terenie gminy Chrzypsko Wielkie. Zagrożenie dotyczy dużego stada - około 3 tys. sztuk świń. Szczegóły znajdziecie: TUTAJ.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Międzychodzie natychmiast rozpoczął działania zmierzające do izolowania ogniska i ograniczenia możliwości wydostania się choroby poza wyznaczony obszar. W piątek rozpoczęła się także likwidacja całego stada. Równocześnie, w pobliskich lasach rozpoczęła się akcja poszukiwania dzików i padliny dzików, które mogą być nosicielami ASF. Jutro do poszukiwań włączy się również 50 żołnierzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do poszukiwania martwych dzików, szczególnie w miejscach trudno dostępnych dla kontrolujących, włączono też dron z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego WUW w Poznaniu.

W Izbach Rolniczych na terenie całego województwa zintensyfikowano szkolenia dla rolników na temat zapobiegania ASF.

W naradzie, której przewodniczył wojewoda wielkopolski Michał Zieliński w formie on-line udział wzięli przedstawiciele: policji, straży pożarnej, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego, 12 WBOT, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędu Marszałkowskiego oraz Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu. Wojewoda podziękował wszystkim służbom za zaangażowanie i szybką reakcję, zapewniając jednocześnie o dalszym wparciu działań, które mają na celu zatrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa na terenie Wielkopolski, która jest liderem w kraju w produkcji trzody chlewnej.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Będą uczyć się ratować ludzkie życie. Rozpoczęła się 2. edyc...

Pleszew. Efektowne i... ekologiczne skrzydła zawisły na Zaj...

Chcesz uczyć się gry na instrumencie? Państwowa Szkoła Muzyc...

Remont drogi wojewódzkiej 442. Kiedy możemy spodziewać się r...

Wznowili poszukiwania młodego mężczyzny, który zaginął na Zalewie Szczecińskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto