Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka zostanie otwarte pod koniec roku. Prace wykończeniowe dobiegają już końca, także wewnątrz budynku

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Do WCZD przeniesione zostaną wszystkie oddziały, poradnie, Zakład Diagnostyki Obrazowej oraz administracja z budynków przy ulicy Krysiewicza, Nowowiejskiego i Spornej, a także Oddział Rehabilitacji Dziecięcej z Kiekrza. Łącznie na pacjentów do 18. roku życia będą czekały 354 łózka.
Do WCZD przeniesione zostaną wszystkie oddziały, poradnie, Zakład Diagnostyki Obrazowej oraz administracja z budynków przy ulicy Krysiewicza, Nowowiejskiego i Spornej, a także Oddział Rehabilitacji Dziecięcej z Kiekrza. Łącznie na pacjentów do 18. roku życia będą czekały 354 łózka. Łukasz Gdak
Dziennikarze „Głosu Wielkopolskiego” jako pierwsi mieli okazję zobaczyć wnętrza powstającego obecnie w Poznaniu Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Nowoczesny szpital dziecięcy z pierwszym w Poznaniu SOR-em dla najmłodszych pacjentów zostanie otwarty wraz z końcem tego roku.

– To najbardziej oczekiwana inwestycja Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Nowy szpital będzie spełniał europejskie normy w zakresie opieki nad małymi pacjentami - tak o Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka mówi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Z zewnątrz budynek nowego szpitala jest w całości gotowy. Przed budynkiem stanęły wielkie podświetlane litery „WCZD” - będące skrótem nazwy placówki. Przed szpitalem wyłożona została również kostka, skończone są też oznakowania parkingu.

Coraz więcej dzieci chorych na COVID-19

od 16 lat

Po przejściu przez główne wejście szpitala można zauważyć podwieszane figury delfinów i nurka. Za szklanymi drzwiami znajduje się przestronny korytarz, w którym pojawi się recepcja, interaktywna tablica, dzięki której będzie można znaleźć drogę na dany oddział, czy do poradni, a także sklep i kiosk. Na samym końcu znajdują się windy, które prowadzą na każdy z oddziałów.

Jak podkreśla rzeczniczka Spółki Szpitale Wielkopolski, Centrum będzie charakteryzowało się wieloma rozwiązaniami technologicznymi. – Jednym z nich jest poczta pneumatyczna, czyli taki system rur w ścianach, w których za pomocą sprężonego powietrza przekazywana jest specjalna tuba np. pomiędzy laboratorium a oddziałami. W ten sposób będą transportowane na przykład próbki chorych dzieci do badań. Dzięki temu nikt nie będzie musiał tych rzeczy przez cały szpital przenosić i przekazywać – zaznacza Urszula Łaszyńska, rzeczniczka Spółki Szpitale Wielkopolski.

Oprócz poczty pneumatycznej, w szpitalu pojawi się także zautomatyzowana apteka. – To taki robot, który będzie rozdzielał leki na konkretne dawki dla konkretnych pacjentów. Nie będą tego robić pielęgniarki na oddziałach, tak jak się dzieje do tej pory. W ten sposób też unikniemy m.in. marnowania leków – mówi Łaszyńska. – Do tego dochodzi też pełna informatyzacja: lekarze i pielęgniarki z tabletami, żadnych papierów, żadnych teczek.

Do WCZD przeniesione zostaną wszystkie oddziały, poradnie, Zakład Diagnostyki Obrazowej oraz administracja z budynków przy ulicy Krysiewicza, Nowowiejskiego i Spornej, a także Oddział Rehabilitacji Dziecięcej z Kiekrza. Łącznie na pacjentów do 18. roku życia będą czekały 354 łóżka.

– Każda sala jest przygotowana dla dziecka, ale posiada też miejsce dla rodzica. W salach dla dzieci malutkich mamy przewijak z wanienką. Oddział zakaźny został zbudowany tak, by na każdą z sal można było wejść bezpośrednio z zewnątrz. Sale są również wyposażone w łazienki - mówi Urszula Łaszyńska.

Motywem przewodnim szpitala jest woda, dlatego też również w salach na ścianach pojawiły się malowidła przedstawiające podwodny świat.

- Chcemy, żeby to miejsce było takie czyste i wyciszające. Dlatego obrazki, które pojawiły się na ścianach są bardzo minimalistyczne, tak, żeby nie przytłaczały, ale żeby cieszyły oko - wyjaśnia rzeczniczka.

W szpitalu nie zabraknie również bloku operacyjnego, który będzie składał się z 5 nowoczesnych i zautomatyzowanych sal. W każdej z nich na ścianach pojawiły się panele przedstawiające zdjęcia przyrody. W salach operacyjnych zamieszczono także monitory, które umożliwiają bezpośrednią transmisję operacji, m.in. do znajdującego się w szpitalu Centrum Dydaktycznego.

- Cały sprzęt, jaki znajdzie się w szpitalu, będzie zupełnie nowy. Wyjątek stanowią tomograf i kilka najnowszych sprzętów, które zostaną przeniesione z budynku przy ul. Krysiewicza - podkreśla rzeczniczka.

Oprócz pomieszczeń typowo szpitalnych WCZD zadbało również o strefy do wypoczynku i rekreacji. Na parterze znalazło się patio, na którym trwa budowa mini placu zabaw z bezpiecznym sprzętem. Z kolei na pierwszym piętrze zaprojektowany został przeszklony świetlik, do którego przez kolorowe szyby wpada naturalne światło dzienne. W tym miejscu znajdzie się podest, na którym stanie fortepian. Dzięki specjalnemu wycieszeniu pomieszczenia będą mogły odbywać się w nim m.in. koncerty. Dodatkowo na każdym oddziale dostępna będzie sala zabaw dla dzieci.

- Pamiętajmy, że szpital to nie tylko oddziały i sale chorych. Na piętrze -1 pojawią się m.in. laboratorium, biblioteka, ogromne archiwum, kantyna, a także kuchnia, która będzie obsługiwana przez firmę zewnętrzną. Na najwyższym piętrze znajdą się wszystkie pomieszczenia administracyjne - tłumaczy Łaszyńska.

W WCZD pojawi się także pierwszy w Wielkopolsce Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci. Placówka będzie mogła również korzystać z lotniska dla helikopterów, które znajduje się na dachu sąsiadującego z WCZD Szpitala Wojewódzkiego przy ul. Juraszów.

Przedstawiciele nowego szpitala zapewniają, że placówka zostanie otwarta wraz z końcem tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto