Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolscy parlamentarzyści Polskiego Stronnictwa Ludowego podsumowali 2020 rok

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum nasze miasto - zdjęcie archiwalne
2020 rok przeszedł do historii. 30 grudnia podczas konferencji online 12 minionych miesięcy podsumowali wielkopolscy parlamentarzyści i samorządowcy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- To był trudny rok, ale zarazem minione 12 miesięcy były dla nas interesującym doświadczeniem. Mieliśmy do czynienia z nadzwyczajnym wydarzeniem, jakim było wystąpienie epidemii, które spowodowało radykalne zmiany w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym - podkreślał poseł Andrzej Grzyb. W konferencji prowadzonej przez wicemarszałka województwa wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego wzięli udział również posłowie: Krzysztof Paszyk i Jacek Tomczak, senator Jan Filip Libicki oraz drugi z wicemarszałków - Wojciech Jankowiak.

Trudny rok

W 2020 r. wielkopolscy reprezentanci PSL-u w polskim parlamencie 234 razy wystąpili w debatach sejmowych (w tym 45 wystąpień senackich), złożyli prawie 150 interpelacji i oświadczeń (35 senackich), kilkadziesiąt projektów ustaw oraz 150 poprawek do budżetu na 2021 r. - Staraliśmy się wyeksponować potrzeby dotyczące inwestycji drogowych czy rozpoczęcia tak strategicznego zadania jak budowa zbiornika Wielowieś Klasztorna - mówił Andrzej Grzyb. Poseł podkreślał, że budżet jest obarczony wysokim - bo wynoszącym około 80 mld zł - deficytem. Dodatkowo zwracał uwagę na nowe podatki, które wejdą w życie w 2021 r., a będą miały wpływ na dochody i wydatki Polaków. - Opłata cukrowa, opłata mocowa, podwójny podatek dla osób pracujących za granicą, podatek handlowy czy tzw. podatek od deszczu - to daniny, które wpłyną na proces działalności gospodarczej. Nie chcieliśmy, aby zaczęły one obowiązywać w roku, który dla naszej gospodarki będzie czasem rekonwalescencji. Musimy pomóc sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw np. poprzez obniżenie VAT do 5% w sektorze gastronomicznym - tłumaczył Andrzej Grzyb. Senator Jan Filip Libicki zwracał uwagę, że w budżecie po raz kolejny znalazły się dwa miliardy złotych na telewizję publiczną. - Te pieniądze powinny zostać przeznaczone na służbę zdrowie - przekonywał.

Jacek Tomczak podkreślał, że wielkopolscy posłowie PSL-u złożyli w minionym roku poważne propozycje gospodarcze, z których część została uwzględniona, a część odrzucona. Jeden z postulatów dotyczył kryterium przyznawania pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. - Chcieliśmy, żeby był brany pod uwagę realny spadek przychodów, a nie tylko PKD - mówił. Kolejne złożone projekty ustaw dotyczyły m.in. dobrowolnego ZUS-u czy zwolnienia z płacenia czynszu części lokali gastronomicznych nie funkcjonujących w czasie pandemii.

To był kolejny rok psucia wymiaru sprawiedliwości - mówi Krzysztof Paszyk. Poseł tłumaczył, że wbrew zapowiedziom partii rządzącej, czas toczących się w sądach procesów nie skraca się, a znacznie wydłuża i przywoływał przykład jednego z przedsiębiorców, który na rozpatrzenie skargi kasacyjnej czeka ponad 1000 dni.

Jan Filip Libicki zwracał uwagę, że dzięki temu, że w Senacie jest inny układ sił niż w Sejmie, opozycja ma szansę pokazać inne spojrzenie na część zagadnień. - Senat w pełni wykorzystał 30-dniowy okres na rozpatrzenie przesłanego z sejmu projektu ustawy, przez co udało się zablokować wybory korespondencyjne, które zagrażały zdrowiu Polaków - mówił.

PSL chce, aby nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich został prof. Robert Gwiazdowski. Tę kandydaturę popiera również Konfederacja. Rywalami prawnika są: Zuzanna Rudzińska-Bluszcz i Piotr Wawrzyk.

Parlamentarzyści zgodnie zachęcają Polaków do szczepienia się przeciwko COVID-19.

Kontrowersje wokół przyznania środków na inwestycje

Zarówno parlamentarzyści, jak i samorządowcy zwracali uwagę na kontrowersje wokół przyznania środków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. - Jesteśmy jednym z 4 samorządów wojewódzkich, który nie otrzymał ani złotówki, pomimo, że złożyliśmy wnioski na ponad miliard złotych - mówił wicemarszałek Wojciech Jankowiak. - Dofinansowania nie otrzymały samorządy powiatowe czy gminne, które nie są związane z partią rządzącą. Wystarczy wymienić powiat ostrzeszowski, kaliski, koniński czy pleszewski - wyliczał Krzysztof Grabowski.

Samorząd Województwa Wielkopolskiego przyjął budżet na 2021 r. w wysokości ponad 2 mld zł. - W 2020 roku udało się zrealizować zaplanowane inwestycje. Mam nadzieję, że teraz również będziemy mogli efektywnie zrealizować budżet - podkreślał wicemarszałek Jankowiak.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Nowy rok strażacy powitali, gasząc pożar ZDJĘCIA

Pleszew w pierwszej połowie XX wieku miał niezwykły klimat. To naprawdę wyjątkowe ujęcia miasta i jego mieszkańców!

Pleszew w pierwszej połowie XX wieku. Wyjątkowe ujęcia miast...

Pleszew. Takie zimy mieliśmy jeszcze kilka lat temu. A jakie...

Dobrzyca. Bal Sylwestrowy w Gminnym Centrum Kultury

Tak się Dobrzyca się bawiła na balu sylwestrowym 7 lat temu!...

Sobota będzie pochmurna i chłodna. Lokalnie wystąpią opady deszczu ze śniegiem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto