Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważne zmiany w programie 500+. Samorządy mają obawy. Czy część urzędników straci pracę?

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski obawia się zmian w programie 500 +. Wnioski będzie można składać wyłącznie elektronicznie, a wypłatą świadczenia zajmie się ZUS. Dotychczas robiły to samorządy. Część z Ośrodków Pomocy Społecznej do obsługi programu 500+ zatrudniła dodatkowe osoby. Jak wygląda sytuacja w Pleszewie?

Ważne zmiany w programie 500+. Czy część urzędników straci pracę?
Zgodnie z projektem Ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych ustaw, z dnia 29 czerwca 2021 r., od 1 stycznia 2022 r. wnioski o świadczenie 500+ wyłącznie drogą elektroniczną, a wypłatą pieniędzy zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

- Program 500+ od samego początku funkcjonowania realizowany jest przy współudziale jednostek samorządu terytorialnego. To do instytucji najbliższych każdemu mieszkańcowi społeczności lokalnych należała ostateczna wypłata świadczenia, a także przyjmowanie wniosków o płatność. Samorządy lokalne poniosły spore koszty organizacyjne i wdrożeniowe związane z realizacją programu tak, aby środki mogły efektywnie trafiać do uprawnionych odbiorców - napisał Jacek Gursz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski do minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.

Zdaniem samorządowców, zaproponowane przez rząd rozwiązanie, będzie niekorzystne dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) oraz bezpośrednich odbiorców.

- Jak dotąd środki otrzymywane przez JST na realizację zadania, stanowiły istotny komponent budżetu gminy. Kwoty te wpływały na dochody samorządu, a ich brak może przełożyć się na obniżenie zdolności zadłużania się gminy. W aktualnej sytuacji finansowej wielu JST to spore zagrożenie, ponieważ ograniczenie lub utrata zdolności zaciągania zobowiązań, może równać się z uszczupleniem możliwości realizacji planów inwestycyjnych – dodaje Jacek Gursz.

Samorządowcy obawiają się, że wyłączna elektronizacja procesu składania wniosku, utrudni dostęp do środków części społeczeństwa. Pomimo wyraźnych postępów w tej kwestii, wciąż jest liczna grupa tych, która ma trudności z komunikacją cyfrową.

Gminy mają nadal kontynuować wypłaty świadczeń, ale tylko tym rodzicom, którzy złożyli lub będą składać (do 31 grudnia 2021 r.) wnioski na okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. Pozostali rodzice po 1 stycznia 2022 r. wnioski będą już kierować do ZUS.

Zmiany niosą też za sobą ryzyko, że pracę może stracić część urzędników, którzy dotychczas zajmowali się obsługą programu 500+. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pleszewie do obsługi programu 500+ zatrudniono dodatkowo cztery osoby. Czy te obawy podzielają w pleszewskim ratuszu?

- Analizujemy sytuację i szukamy najlepszych rozwiązań - podkreśla Anna Bogacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto