Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Walentynkowy bal karnawałowy w Publicznym Przedszkolu nr 3 „Słoneczne” w Pleszewie

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Dzieci z Publicznego Przedszkola nr 3 „Słoneczne” w Pleszewie wspaniale bawiły się na walentynkowym balu karnawałowym. Na maluchy czekała bajecznie i kolorowo przystrojona sala. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje, z wielką ochotą uczestniczyli we wszystkich wspólnych zabawach i konkursach
Dzieci z Publicznego Przedszkola nr 3 „Słoneczne” w Pleszewie wspaniale bawiły się na walentynkowym balu karnawałowym. Na maluchy czekała bajecznie i kolorowo przystrojona sala. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje, z wielką ochotą uczestniczyli we wszystkich wspólnych zabawach i konkursach archiwum Publicznego Przedszkola nr 3 „Słoneczne” w Pleszewie
Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i słodkości. Dzieci z Przedszkola nr 3 „Słoneczne” w Pleszewie wspaniale bawiły się podczas balu karnawałowego.

Walentynkowy bal karnawałowy w Publicznym Przedszkolu nr 3 „Słoneczne” w Pleszewie

Dzieci z Publicznego Przedszkola nr 3 „Słoneczne” w Pleszewie wspaniale bawiły się na walentynkowym balu karnawałowym. Na maluchy czekała bajecznie i kolorowo przystrojona sala. Przepięknie przebrane przedszkolaki z dumą prezentowały wymyślne stroje, z wielką ochotą uczestniczyli we wszystkich wspólnych zabawach i konkursach. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. W trakcie karnawałowych szaleństw można było posilić się słodkimi przekąskami.

Karnawał, ach karnawał

Początek karnawału w Polsce wypada 6 stycznia, kiedy katolicy obchodzą święto Trzech Króli. Ostatni tydzień polskiego karnawału rozpoczyna się w Tłusty Czwartek. Tego dnia Polacy objadają się pączkami i faworkami. Okres tańców i zabaw trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową i kończy się w Ostatki. Zwyczajowo to czas zabaw i potańcówek. Data końca karnawału jest ruchoma i poprzedza Wielkanoc oraz Wielki Post.

Karnawał obchodzony jest w wielu częściach świata. Niektóre miasta, jak np. Rio de Janeiro w Brazylii czy Wenecja we Włoszech, słyną ze szczególnie hucznych zabaw i maskarad. Nie trudno mieć skojarzenia z przebierańcami w wielkich kolorowych pióropuszach czy dystyngowanych sukniach i maskach.

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia wyrazu „karnawał”. Niektórzy uważają, że słowo to ma swoją genezę w języku łacińskim i wyrazie carrus navalis. W starożytnym Rzymie określenie to służyło do nazywania wozu w kształcie okrętu wchodzącego w skład świątecznego pochodu ku czci bogini Izydy, a później – boga Dionizosa. Jednak większość badaczy wskazuje na włoskie słowa carnevale (łacińskie carnem levāre), co dosłownie oznacza „usuwać mięso” oraz caro, vale, czyli „żegnaj mięso”. Symboliczne znaczenie tych określeń ma związek z pożegnaniem mięsa przed Wielkim Postem. Zwyczaj świętowania karnawału ma swój początek w kulcie płodności oraz w kultach agrarnych. Zawsze nieodzownym elementem okresu karnawału były tańce i zabawy. Niektórzy wierzyli, że im wyżej będą skakać biesiadnicy, tym wyższe plony wyrosną.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W ostatnią sobotę karnawału Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zaprosił na „podkoziołka”. W sali wiejskiej artyści zaprezentowali obrazek obrzędowy, składający się nie tylko z tańców dookoła koziołka, ale także przyśpiewek ludowych i humorystycznych scenek. Całość zakończyła zabawa taneczna „Mietlorz”

„Podkoziołek” w ostatnią sobotę karnawału. Regionalny Zespół...

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłusty Czwartek! To dopiero karnawałowe ostatki!

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłust...

Maria Rutkowska z Pleszewa wspólnie z Aleksandrą Lesner i Aleksandrą Kamińską-Rykowską wydały płytę "Słaba płeć" z przedwojennymi utworami

Maria Rutkowska z Pleszewa wspólnie z Aleksandrą Lesner i Al...

Rolnicy z powiatu pleszewskiego i nie tylko protestowali w gminie Gołuchów. To był największa manifestacja od lat

„Polski chłop to jest siła i moc”. Rolnicy protestowali w Go...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto